Rôzne

Výstavba veže pri Štrbskom Plese pokračuje: Takto ju obhajuje legendárny Messner

Na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách pokračuje výstavba novej vyhliadkovej veže, otvoriť by ju mali pred letom budúceho roka. Investor, ktorým je spoločnosť High Tatras Tower, s. r. o., pri tvorbe stavby okrem iného spolupracuje s legendou svetového horolezectva Reinholdom Messnerom.

Ilustračný obrázok k článku Výstavba veže pri Štrbskom Plese pokračuje: Takto ju obhajuje legendárny Messner
7
Galéria
Zdroj: TASR

Na pondelkovej tlačovej konferencii spoločne prezentovali víziu prvého zo sietí celosvetových múzeí o horolezectve. Karpaty by mali zastupovať práve Vysoké Tatry a vo veži by tak malo vniknúť múzeum o histórii slovenského, českého a poľského horolezectva.

Známe meno

Múzeum bude niesť názov Messner Mountain Heritage High Tatras a cieľom je otvoriť ho v rovnakom čase ako samotnú vežu. Financovanie stavby i následná prevádzka bude na pleciach investora, Messner do projektu vkladá svoje meno. Jednotlivé artefakty, niektoré aj priamo od legendárneho horolezca, fotografie či banery budú súčasťou samotného výstupu na vežu.

Pokračujú aj napriek petícii

Výstavba veže, ktorá bude jednou z architektonických dominánt územia, sa na Slovensku nestretla len s pozitívnymi ohlasmi. Petíciu proti jej výstavbe na internete podpísalo už viac ako 8000 ľudí.

Messnerovi sa však projekt páči a upozornil na to, že veža nebude postavená v prírode, ale v centre tatranskej osady pred vstupom do hôr. „V Alpách máme 16 miliónov turistov a musím povedať, že tá infraštruktúra je u nás agresívnejšia ako tu vo Vysokých Tatrách. Máme množstvo zubačiek, lanoviek a ďalšej infraštruktúry, tu to zďaleka nie je také masové,“ skonštatoval Messner.

Zároveň dodal, že budovanie infraštruktúry je dôležité, avšak viesť diskusiu je potrebné seriózne a nie všetko treba vnímať negatívne. Stavba je podľa neho na Štrbskom Plese unikátnym architektonickým projektom.

Milióny eur

Zástupca investora Roman Antal pre médiá potvrdil, že výstavba veže bude stáť milióny eur a v súčasnosti je projekt dokončený zhruba na 70 percent. „Zatiaľ nám výstavbu nič nenarušilo a všetko ide podľa plánu. Začiatok výstavby sme financovali z našich firemných zdrojov a teraz sa to dofinancuje z úveru. Predpokladaný termín kolaudácie je jún budúceho roka, momentálne dolaďujeme zmluvu o spolupráci s pánom Messnerom,“ priblížil aktuálny stav investície Antal.

V súvislosti s petíciou zdôraznil, že veža sa stavia v zastavanom území a nijako nezasahuje do prírody. Myslí si, že tento projekt spoločnosť ocení až v budúcnosti.

Aj pre neaktívnych turistov

Výška veže po dostavbe bude 53 metrov, umiestnená je v areáli vedľa skokanských mostíkov na Štrbskom Plese. Cieľom investora je návštevníkov aj interaktívnou formou vzdelávať a priniesť tak okrem horolezectva tiež informácie o tatranskej faune a flóre. Náučno-vyhliadková veža bude podľa investora novou príležitosťou pre návštevníkov lokality, ktorých cieľom nie je vysokohorská turistika. Sprostredkuje im výhľady na masív Vysokých Tatier, panorámu Nízkych Tatier i Popradskú kotlinu.

Veža sa stavia napriek petícii: Bude niesť meno legendárneho horolezca
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM