Martin Sýkora Krimi

Exstarosta sa priznal k vzatiu úplatku 10 000 eur: Dostal podmienečný trest

Na dvojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky odsúdil dnes Špecializovaný trestný súd (ŠTS) podtatranského exstarostu.

Ilustračný obrázok k článku Exstarosta sa priznal k vzatiu úplatku 10 000 eur: Dostal podmienečný trest
Zdroj: TASR

Na dvojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky odsúdil dnes Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, exstarostu obce Stráne pod Tatrami Jána Badža. Súd ho uznal vinným z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku, ktorý si vo výške 10 000 eur vypýtal od konateľa jednej z obchodných spoločností stavajúcej v obci školu. Badžo zároveň nesmie tri roky vykonávať verejnú funkciu a dostal aj peňažný trest vo výške tisíc eur.

Rozsudok bol okamihom jeho vyhlásenia právoplatný, pretože obvinený a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa na tomto treste dohodli a ŠTS dohodu o vine a treste schválil. Základom pre ňu bolo priznanie obvineného, vzdanie sa práva na verejný proces a tiež možnosti odvolať sa.

„Obvinený mal žiadať úplatok od konateľa spoločnosti v súvislosti s vystavením objednávky a vyplatením faktúr za práce a dodávky v celkovej výške 80 000 eur pri výstavbe modulovej školy v obci Stráne pod Tatrami. Úplatok vo výške 10.000 eur na stretnutí prevzal,“ uviedla ešte vlani v decembri Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry. Prvého muža obce následne zadržala Národná kriminálna agentúra.

Stráne pod Tatrami v Kežmarskom okrese čakajú 8. apríla tohto roku nové voľby, z ktorých by mala vzísť aj nová hlava obce.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM