Monika Gécziová Kultúra

Febiofest mieri do Kina Tatran: Tešiť sa môžete na exkluzívne premietania najočakávanejších filmov

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest tento rok zavíta do rekordných 15 slovenských miest vrátane Popradu. Prvé tri aprílové dni sa diváci môžu tešiť na skutočné filmové lahôdky.

Ilustračný obrázok k článku Febiofest mieri do Kina Tatran: Tešiť sa môžete na exkluzívne premietania najočakávanejších filmov
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Aj tento rok sa popradské Kino Tatran stane dejiskom festivalových ozvien, ktoré tentokrát reprezentuje slogan Best of MFFK Febiofest. V rámci tohto medzinárodného festivalu filmových klubov sa diváci v našom meste môžu tešiť na tri skvelé filmy. Tie sa budú premietať od 1. do 3. apríla vo Filmovom klube Poprad.

V rámci Febiofestu môžete vidieť dlho očakávaný nový slovenský film Punk je hned, ďalším filmom bude hit európskych kín Oni a Silvio a ujsť si nenechajte ani najúspešnejší film v poľskej histórii Klérus. „Film vzbudil nesmierny ohlas pre kontroverznú kritiku katolíckej cirkvi a v kinách bude uvedený exkluzívne len v rámci nášho festivalu,“ uviedla manažérka Kina Tatran Ľubomíra Olejárová s tým, že vstupné na každý film bude 5 eur.

„Tento rok v regiónoch neuvádzame širší výber filmov z festivalu, ale sústredili sme sa na jeho najzaujímavejšie tituly. Vďaka tomu zasiahneme viac miest na Slovensku a pre vybrané filmy umožníme získať čo najširšie publikum“, vysvetlil umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

Program festivalu

Pondelok 1. apríla o 19:00

Hedonistický portrét bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho Oni a Silvio predstavil vlani na festivale v Cannes držiteľ Oscara, Talian Paolo Sorrentino, ktorého preslávili filmy ako Mladosť alebo Veľká nádhera. Aká je najväčšia ľudská túžba? Láska? Peniaze? Sex? Neobmedzená moc? A je možné to všetko dosiahnuť a nestratiť pri tom vlastnú tvár? Sorrentinov dvorný herec Toni Servillo stvárňuje v tejto veľkolepej provokatívnej komediálnej dráme notoricky známeho miliardára, strojcu škandálov, mediálneho magnáta a dlhoročného kontroverzného talianskeho premiéra.

Utorok 2. apríla o 19:00

Slovensko-česká snímku Punk je hned! debutujúceho režiséra Juraja Šlauku. Film, inšpirovaný detailne odpozorovaným životom pankáčov prebývajúcich na periférii, putuje ako jeden z troch top filmov Febiofestu aj do regiónov. Rozpráva príbeh 30-ročného drogovo závislého Kvička, ktorý žije v rozpadajúcom sa podnájme so svojou družkou a s dvojročným synom. Jeho impulzívne správanie mení jeho život na voľný pád.

Streda 3. apríla o 19:00

Najnavštevovanejší filmový hit v dejinách poľskej kinematografie, ktorý si už pozrelo 5 miliónov Poliakov, film Klérus, putuje do regiónov v exkluzívnom uvedení. Film Wojteka Smarzowského, štvornásobného víťaza poľských filmových cien, vyvolal v jeho rodnej krajine, kde sa ku katolíckej cirkvi hlási viac ako 90 percent obyvateľov, nevídanú kontroverziu. Otvorene totiž zobrazuje, hoci na fiktívnych filmových príbehoch troch kňazov, skutočné praktiky a hriechy duchovných katolíckej cirkvi – vrátane pedofílie, smilstva, alkoholizmu či korupcie. Hneď po uvedení do kín sa stal najväčším hitom posledných rokov, trhol rekordy návštevnosti, keď ho za prvé dni videlo 2 a pol milióna Poliakov.

Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM