Festival Pontes: Popradčania tlieskali Kráľovnej noci v podaní anglickej speváčky

V týchto dňoch prebieha na východnom Slovensku festival klasickej hudby Pontes. Popradčania tlieskali Kráľovnej noci v podaní anglickej speváčky Christiny Johnston. Svetoznámu Mozartovu áriu plnú vysokých tónov si môžete vypočuť aj vy, presne tak, ako zaznela na utorkovom koncerte.

Pavol Krupka
Ilustračný obrázok k článku Festival Pontes: Popradčania tlieskali Kráľovnej noci v podaní anglickej speváčky
Foto: Pavol Krupka / Zdroj: Dnes24.sk

Festival klasickej hudby Pontes – Mosty porozumenia obohacuje hudobné dianie na východnom Slovensku už 16 rokov. Kladie si za cieľ spájať národy, krajiny, štáty prostredníctvom podmanivej hudby. Svoje miesto si doteraz našiel už v 11 krajinách Európy. Od samého začiatku v ňom účinkujú vynikajúci sólisti svetovo uznávaného českého orchestra Virtuosi di Praga. Poprad bol do kalendára podujatia zaradený po druhýkrát a aj v tomto ročníku zároveň otvoril festival Popradská hudobná jeseň.

Podobne, ako v minulom roku, aj utorkový koncert tvorili vokálne aj inštrumentálne diela svetovej klasiky. Dramaturg podujatia – huslista a dirigent Oldřich Vlček – dal v tomto ročníku zvláštny dôraz na dielo W. A. Mozarta. Jedným z dôvodov bolo aj úspešné pôsobenie anglickej speváčky Christiny Johnston v pražskej Štátnej opere Národného divadla, kde účinkuje v predstavení Čarovná flauta a stvárňuje postavu Kráľovnej noci. Táto úloha si vyžaduje nielen dokonalú techniku, ale aj určitý typ hlasu, ktorý označujeme ako koloratúrny soprán. Inými slovami, nemôže si na ňu trúfnuť ktokoľvek, kto vie spievať. Speváčka s inštrumentálnym sprievodom zoskupenia Virtuosi di Praga/Virtuosi Quartet famózne zaspievala z uvedenej opery dve árie.Tá známejšia zaznela v samom závere koncertu a v publiku vyvolala dlhotrvajúci potlesk. Vypočuť si ju môžete aj v našom videu.

Zdroj: Dnes24.sk