Fungovať ekologicky a bezpečne: Svit zatvorí parkoviská, MHD bude zadarmo

Sviťania už takéto podmienky na fungovanie veľmi dobre poznajú. Podtatranské mesto sa takto zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorý práve začína.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Fungovať ekologicky a bezpečne: Svit zatvorí parkoviská, MHD bude zadarmo
Zdroj: Dnes24.sk

Vo štvrtok 22. septembra mesto Svit organizuje Deň bez áut, v rámci ktorého budú môcť občania využiť bezplatnú mestskú hromadnú dopravu (MHD) na území celého mesta. V spolupráci so školami sa počas tohto dňa zatvoria ich parkoviská. Európsky týždeň mobility (ETM) sa v podtatranskom meste koná každý rok od 16. do 22. septembra.

Alternatíva k osobným autám

Parkoviská pri školách sa 22. septembra uzatvoria a v ich priestoroch budú prebiehať alternatívne aktivity pre žiakov. Počas týždňa sa uskutočnia v meste aj ďalšie aktivity. Cieľom ETM je povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať na prepravu alternatívy osobných motorových vozidiel.

„Tento rok sa bude kampaň ETM zameriavať na propagáciu ekonomických prínosov inteligentnej a udržateľnej mobility pre jednotlivcov, organizácie a spoločnosť,“ informovala hovorkyňa Svitu Lenka Faixová.

PREČÍTAJTE SI AJ: Do Svitu prichádza nový zamestnávateľ

Svit úspešný aj na bicykli

Mottom kampane je: „Inteligentná a udržateľná mobilita – investícia do Európy“. Podtatranské mesto Svit kladie veľký dôraz na cyklodopravu. Svedčí o tom aj fakt, že už dva roky po sebe sa stalo víťazom v kategórii samospráv v celoslovenskej súťaži Do práce na bicykli, pričom na jedného obyvateľa v tomto roku súťažiaci zo Svitu odbicyklovali 2 038 km. Spolu počas mesiaca máj najazdili viac ako 15 489 km, a tým ušetrili ovzdušie od 3888,7 kg CO2.

PREČÍTAJTE SI AJ: Svit je v jednom smere najlepší na Slovensku: Ide o kilometre a bicykle

Ilustračné foto

Zdroj: TASR