Utorok 23. júl 2019 Oľga  17 °C
Pavol Krupka Kultúra

Hudobný festival Šengenský poludník aj pre Tatrancov

Otváracím koncertom v Dome umenia v Košiciach sa včera začal tretí ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník – Eurochestries Slovakia. Niektoré koncerty festivalu sa uskutočnia aj pod Tatrami.

Festival, ktorého centrom sú Košice, je jedným z piatich festivalov, ktoré sa v tomto roku pod hlavičkou Eurochestries uskutočnia. Ďalšie budú vo francúzskych mestách Deux-Sévres a Charente-Maritime, v meste Swieradow-Zdroj v Poľsku a v kanadskom Quebecu. Pred tromi rokmi sa Slovensko a Košice stali prvým miestom v bývalých postkomunistických krajinách, kde sa festival pod hlavičkou Eurochestries uskutočnil. Iniciátorom bol umelecký vedúci a dirigent orchestra Musica Iuvenalis Igor Dohovič, ktorý sa s mladými košickými hudobníkmi pravidelne zúčastňoval na festivaloch vo Francúzsku. Podrobné informácie o porujatí i kompletný program koncertov sa nachádzajú na stránke festivalu.

A na čo sa môžu tešiť Tatranci a Podtatranci? Už dnes (v sobotu 16. júla) o 16. hodine vystúpi v Tatranskej Lomnici mládežnícky komorný orchester Jysk Ungdoms z dánskeho Aarhusu. Koncert sa uskutoční v altánku lomnického parku.

Druhou blízkou možnosťou počuť mládežnícku hudbu je koncert komorného zboru Halycki peredzvony. Ukrajinskí speváci sa predstavia v nedeľu o 17. hodine v kostole sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci.

Posledné stretnutie s týmto výnimočným festivalom v našom regióne prinesie koncert vynikajúceho Symfonického orchestra Stanislawa Moniuszka z Poľska. Ten sa uskutoční o týždeň – v sobotu 27. júla o 16. hodine v sanatóriu v Tatranskej Kotline.

Všetky tri hudobné telesá si môžete pozrieť vo fotogalérii, no najlepšie bude prísť si ich osobne vypočuť. Vstup je voľný. Samozrejme, náš spravodajský portál vám z tatranských koncertov prinesie reportáže.

//Zdroj: http://sengenskypoludnik.eu/ //

DanskyOrchPP
4
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.