Správy

Pod vrcholom Kriváňa zahynul poľský turista: Okolnosti tragédie sa vyšetrujú

Tatry si opäť vybrali daň v podobe ľudského života. Záchranári čelili nepriaznivému počasiu.

Ilustračný obrázok k článku Pod vrcholom Kriváňa zahynul poľský turista: Okolnosti tragédie sa vyšetrujú
Foto: Jakub Forgács

V pondelok (5. 10.) v neskorých popoludňajších hodinách bolo na tiesňovú linku HZS nahlásené, že pod vrcholom Kriváňa sa nachádza osoba v bezvedomí.

Nepriaznivé podmienky

O súčinnosť bola požiadaná aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), ktorá z heliportu v Starom Smokovci vyzdvihla troch záchranárov HZS a spoločne smerovali pod Kriváň.

Horskí záchranári na svojom webe uviedli, že pre mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky nebolo možné posádke VZZS doletieť vyššie ako po Štrbské Pleso, a tak ďalšie skupiny záchranárov smerovali do oblasti pozemne.

Pomáhali aj Poliaci

Medzičasom sa na tiesňovú linku HZS prostredníctvom poľských kolegov z TOPR dovolali poľskí turisti, ktorí spresnili, že osoba v bezvedomí sa nachádza blízko vrcholu a pravdepodobne po zásahu bleskom už nejaví známky života,“ priblížili horskí záchranári. Tí po obhliadke tela turistu potvrdili úmrtie. Telo nebohého pripravili na transport a vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky, dĺžku a náročnosť transportu požiadali o súčinnosť Letku Ministerstva vnútra SR.

Ako ďalej ozrejmili horskí záchranári, v utorok v ranných hodinách pre hustú hmlu v oblasti telo muža preniesli ku rázcestiu v Krivánskom žľabe, odkiaľ bolo transportované pomocou leteckej techniky v podvese na Štrbské Pleso.

Z tohto miesta ho potom záchranári previezli do márnice v Novom Smokovci, kde ho prevzali príslušníci polície. Okolnosti nehody aj príčina smrti sú podľa HZS predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie