HZS upozorňuje na zvýšenú hrozbu pádu lavín vo všetkých pohoriach!

V priebehu štvrtka sa očakáva výrazné oteplenie vo všetkých pohoriach, pre ktoré sneh oťažie, čo môže na strmých svahoch spôsobiť samovoľné lavíny.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku HZS upozorňuje na zvýšenú hrozbu pádu lavín vo všetkých pohoriach!
Zdroj: TASR

Nový sneh, nové podmienky

Na štvrtok (7.12.) preto platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. „Počas poslednej periódy sneženia pribudlo 20 centimetrov nového snehu, ktorý padal pri veľmi silnom vetre. Ten ho previeval na južné a juhovýchodné svahy,“ skonštatoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS). Dodal, že počas dňa nebezpečenstvo lavínových zosuvov stúpne, s príchodom noci a mrazu však opäť poklesne.

Možný výskyt lavín

Ráno prevládalo na horách polooblačné počasie. Sneh je podľa Buliaka nerovnomerne rozložený, ufúkaný do dosiek a vankúšov a tie sú vplyvom oteplenia málo stabilné. V týchto miestach je možné mechanicky uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení, šírenie napätia v snehovej pokrývke je preto v takýchto miestach veľmi zradné a nebezpečné. „Na klzkom trávnatom podklade sa v priebehu dňa môžu vyskytnúť aj základové lavíny,“ uzavrel.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame