Rôzne

Investície v Liptovskej Tepličke: Pribudne komunitné centrum i odborné učebne

V Liptovskej Tepličke v Popradskom okrese v tomto roku zrealizujú viacero investícií, pričom väčšina z nich bude financovaná z európskych fondov.

Ilustračný obrázok k článku Investície v Liptovskej Tepličke: Pribudne komunitné centrum i odborné učebne
Zdroj: Dnes24.sk

V obci Liptovská Teplička plánujú v tomto roku zrealizovať viacero investičných akcií, prevažná väčšina bude financovaná z európskych fondov. „Máme schválených približne 360 tisíc eur na výstavbu komunitného centra, kde budeme jednak vzdelávať rómsku komunitu v manuálnej, ale aj počítačovej sfére a budeme ho využívať aj na ďalšie obecné účely,“ uviedol starosta obce Slavomír Kopáč.

V Liptovskej Tepličke, kde je dohromady viac ako 2400 obyvateľov, v súčasnosti žije približne 700-členná rómska komunita. Centrum, ktoré bude slúžiť celej obci, by malo byť v prevádzke od začiatku roka 2020. Pôjde o prízemnú stavbu, ktorá sa dá podľa starostu dovtedy reálne postaviť.

Samospráva zároveň získala finančné prostriedky aj na rozšírenie kapacít miestnej materskej školy. „Konkrétne pôjde o dotáciu 235 tisíc eur, ktorú použijeme na prístavbu existujúcej budovy a rekonštrukciu priestorov pre zamestnancov. Vďaka tomu sa rozšíri kapacita škôlky o 19 detí. Teraz ich máme umiestnených 48 a pribudnú nám aj dvaja noví zamestnanci. V tejto škôlke sme zamestnali aj asistenta, ktorý pracuje s rómskymi deťmi,“ doplnil Kopáč s tým, že momentálne prebieha verejné obstarávanie na projekt a gro prác by mali stihnúť od júna do augusta tohto roku. „Jeden mesiac sa bude časť detí učiť v podkroví športového areálu, zvyšné umiestnime v budove základnej školy,“ dodal starosta.

Obci sa podarilo tiež získať zdroje vo výške 164 tisíc eur na tri nové odborné učebne v tamojšej základnej škole. Okrem toho v nej prebehne aj prestavba podkrovia, kde vznikne priestor a kabinety pre učiteľov. Túto časť už bude samospráva financovať z vlastných zdrojov, obec na ňu vyčlenila niečo viac ako 100 tisíc eur.

„Takou našou ďalšou prioritou je získať zdroje aj na novú telocvičňu, pretože v obci zatiaľ žiadnu telocvičňu nemáme. Bude to ale veľmi náročné, pretože sa to rieši už od 70. rokov minulého storočia. Snáď sa nám to podarí v tomto volebnom období,“ uzavrel Kopáč.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM