Ilustračný obrázok k článku Kam za kultúrou v Prešovskom kraji? Veľký PREHĽAD otvárania múzeí či galérií
Zdroj: TASR

Kam za kultúrou v Prešovskom kraji? Veľký PREHĽAD otvárania múzeí či galérií

Pre prebiehajúce rekonštrukčné práce je aktuálne zatvorené jediné múzeum v pôsobnosti kraja, a to Vihorlatské múzeum v Humennom. Ďalšie však otvárajú.

Kultúra
Kultúra

Kam za kultúrou v Prešovskom kraji? Veľký PREHĽAD otvárania múzeí či galérií

Pre prebiehajúce rekonštrukčné práce je aktuálne zatvorené jediné múzeum v pôsobnosti kraja, a to Vihorlatské múzeum v Humennom. Ďalšie však otvárajú.

Ilustračný obrázok k článku Kam za kultúrou v Prešovskom kraji? Veľký PREHĽAD otvárania múzeí či galérií
Zdroj: TASR

Múzeá a galérie v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú po niekoľkomesačnej prestávke opäť otvorené pre verejnosť. Redakciu Dnes 24 o tom z PSK informovala Lea Heilová.

Svoje priestory sprístupnili za prísnych protiepidemio­logických podmienok.

„Po uvoľnení opatrení sprístupnilo prehliadky pre individuálnych návštevníkov šesť múzeí (Krajské múzeum v Prešove, Múzeum v Kežmarku, Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Podtatranské múzeum v Poprade, Šarišské múzeum), dve galérie (Šarišská galéria v Prešove a Tatranská galéria v Poprade) a štyri osvetové strediská (Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou, Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku, Podtatranské osvetové stredisko v Poprade a Ľubovnianske osvetové stredisko v Starej Ľubovni),“ uviedla Heilová.

Čo sprístupnili a čo nie

Pre prebiehajúce rekonštrukčné práce je aktuálne zatvorené jediné múzeum v pôsobnosti kraja, a to Vihorlatské múzeum v Humennom.

Otvorenie múzejnej sezóny 2021 však plánuje na prvého mája v skanzene.

Múzeum v Kežmarku sprístupnilo verejnosti Kežmarský hrad a Múzeum bytovej kultúry, výstavná sieň múzea ostáva podľa Heilovej naďalej uzatvorená.

Pri prehliadke expozícií v Podtatranskom múzeu v Poprade nie sú z hygienických dôvodov funkčné interaktívne prvky, teda dotykové obrazovky a tablety. Tatranská galéria v Poprade zas ponúka svojim návštevníkom dobrovoľné vstupné až do konca mája.

Ponúkame aj ďalšie správy z Prešovského kraja:

Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku pripravuje pre verejnosť rôzne podujatia, od tých vzdelávacích, cez besedy až po tvorivé dielne.

Otvorenie hvezdární

Hvezdárne v PSK pripravujú ponuky pozorovaní a programov pre organizované skupiny v obmedzenom počte účastníkov šesť osôb (5 ľudí + lektor), a to napríklad Astronomické pracovisko v Roztokoch.

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom poskytne verejnosti možnosť zúčastniť sa denných exkurzií na pracoviskách v Humennom aj na Kolonici.

Večerné pozorovania však nebude možné realizovať z dôvodu platného zákazu vychádzania po 20.00 hod.

„Od stredy 21. apríla otvára svoje brány Vihorlatská hvezdáreň v Humennom a od pondelok 26. apríla aj Hvezdáreň a planetárium v Prešove,“ potvrdila Heilová.

Viac o uvoľnení opatrení na východe:

Z dôvodu čiastočnej rekonštrukcie plánuje svoje priestory otvoriť až od pondelka 26. apríla aj Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove.

Dodržiavanie opatrení

Naopak, naďalej otvorené avšak za prísnych protiepidemio­logických opatrení zostávajú knižnice v PSK, ale okrem Knižnice Jána Henkela v Levoči. Tá je z dôvodu komplexnej revízie knižničného fondu do 30. apríla pre verejnosť neprístupná.

Návštevníci musia dodržiavať platné protiepidemio­logické opatrenia. Mať respirátor, dodržiavať odstup, vydenzifikovať ruky a odmerať teplotu pri vstupe.

„A to preukázať sa negatívnym testom s dobou platnosti podľa aktuálneho Covid automatu alebo potvrdením o prekonaní ochorenia Covid-19, prípadne potvrdením o absolvovaní vakcinácie,“ doplnila na záver Heilová.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Hl. foto: archívne

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín