Kežmarok pracuje na 2D a 3D geografickom systéme: Zber dát trvá už štyri roky
Štyri roky trvá zber dát a práce na systéme, ktorý v budúcnosti pomôže nielen mestu, ale aj architektom, stavbárom či správcom inžinierskych sietí.
Podľa slov primátora mesta Kežmarok Jána Ferenčáka budú v 2D a 3D geografickom systéme zaznačené všetky inžinierske siete, optické káble, komunikácie, budovy, parky či zeleň s presnými GPS súradnicami. Aktuálne pracuje mesto na kompletnom audite zelene.
„V systéme bude vyznačený každý strom a krík, budeme vedieť aký je vek danej dreviny, zdravotný stav či históriu starostlivosti. Potrebujeme zistiť zdravie našej zelene, ktorá je v niektorých častiach už veľmi stará. To bol prípad aj niekoľkých topoľov na ulici Jakuba Kraya pri futbalovom štadióne. Tieto stromy už v meste nemali byť práve z dôvodu ich zlého zdravotného stavu. Ak sa však starých stromov zbavíme, vždy vysádzame nové,“ priblížil aktuálnu situáciu na projekte primátor Ferenčák.
Podobný systém bude fungovať aj pri cestách a chodníkoch. Magistrát bude presne vedieť, ktorá komunikácia bola kedy opravená, v akom je stave a aké veľké prostriedky si vyžaduje jej prípadná rekonštrukcia. Výsledkom by mala byť postupná obnova celého mesta. Systém bude mať pozitívny dopad aj na opravy prípadných porúch inžinierskych sietí. Keďže sa ich v zemi nachádza viacero a každú sieť vlastní niekto iný, čas potrebný na opravu rastie. Keď bude mať mesto k dispozícii kompletné dáta, pracovníci budú vďaka GPS súradniciam hneď vedieť, či sa na mieste nejaká iná sieť nachádza a ak nie, problém môže byť v krátkom čase opravený.
„Vďaka novému systému uvidíme celé mesto ako na dlani a budeme vedieť lepšie a systematickejšie pristupovať k úpravám a rekonštrukciám. Niektoré dáta budú voľne prístupné aj verejnosti, ale v prípade potreby bude možné získať detailnejšie informácie na požiadanie,“ dodal primátor, podľa ktorého by mal byť systém hotový približne na jeseň tohto roka.
foto: ilustračné