Pavol Hrabovský Správy

Popradčan v Holandsku: Jediná ochrana? Odstup. Vláda chce budovať kolektívnu imunitu

Kríza spôsobená koronavírusom, COVID-19, stále naberá na obrátkach. Mnohí Slováci sa kvôli tomu vrátili domov, iní však ostávajú za hranicami. Svoje o tom vie aj Popradčan Peter, ktorý už niekoľko rokov pracuje v Holandsku.

Ilustračný obrázok k článku Popradčan v Holandsku: Jediná ochrana? Odstup. Vláda chce budovať kolektívnu imunitu
Zdroj: TASR

Počas karantény vám neustále prinášame príbehy Slovákov, ktorí sa ocitli v zahraničí, práve v čase tejto krízy. Príkladom je mladá Popradčanka, ktorá musela utiecť kvôli vírusu z Rakúska, či dvaja Kremničania, ktorí ostali v USA, konkrétne na Floride. Podobný príbeh vám prinášame aj dnes, kedy sme vyspovedali Popradčana Petra, ktorý ostal v Holandsku, kde aktívne pracuje. Ako to vyzerá v krajine veterných mlynov a tulipánov, počas náročného obdobia, a ako to zvláda samotný respondent?

Smelo a bez paniky

Peter, podobne ako mnohí Slováci, ostal v zahraničí, kde momentálne pracuje. Situáciu vníma pozitívne: „Ono je to tak, že som nevidel dôvod na panický návrat na Slovensko. Situácia je oproti Slovensku úplne iná, život tu prebieha ďalej normálne, akurát sú tu isté opatrenia. Predovšetkým dodržiavanie odstupu 1.5 m, jeden od druhého.“ Školský systém je v krajine rovnako pozastavený ako u nás doma, spolu s uzatvorenými reštauráciami a barmi.

Čo sa týka nosenia ochranných prostriedkov, môžeme tvrdiť, že Holandsko má diametrálne odlišný postoj. Slovensko, rovnako ako Česká republika, vyhlásilo povinné nosenie ochranných rúšok. V Holandsku takéto nariadenie nie je. Pri otázke, či sa Peter chráni, rovnako ako ľudia doma, odpovedá nasledovne: „Nechránim sa, nakoľko dodržiavam udelené opatrenia a nevidím potrebu v nosení rúšok alebo rukavíc.“

Za kolektívnou imunitou

Problém, ktorý považuje Peter za závažný, je konanie holandskej vlády, ktorá sa k riešeniu problému stavia veľmi odmerane. Oproti Slovensku, kde sú karanténne opatrenia v plnom prúde, sa postoj Holandska diametrálne líši: „Holandská vláda stále nepripúšťa úplný lockdown, nakoľko premiér vyhlásil, že žiadna karanténa nebude,“ pokračuje Peter a cituje šokujúce vyjadrenie miestnej vlády:

„Holanďania si musia proti korone vybudovať imunitu.“

Zásah pre pracujúcich

Určité opatrenia ale zasiahli pracovný sektor, predovšetkým znížením počtu ľudí na prevádzke a striedaním smien, čomu sa nevyhol ani náš respondent:„Za­siahlo ma to tak, že kvôli opatreniam, môže na firme pracovať len určitý počet ľudí, to znamená, že obmieňajú pracujúcich."

„Jeden deň pracujem, ďalší som doma. Je to z dôvodu, aby si každý, čo vo firme pracuje, mohol zarobiť na živobytie.“

Nárast prípadov

Počet nakazených v Holandsku sa momentálne blíži k hranici 12 000 infiko­vaných. Vírusu zatiaľ podľahlo skoro tisíc ľudí.

Napriek tomu Holandská vláda stále nepripúšťa možnosť úplnej karantény. Hrozivým faktom je aj stúpajúci trend, ktorý dennodenne prináša nové prípady nakazenia koronavírusom po celom svete, kedy sa celkový počet nakazených blíži k 800 000 paci­entov.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM