Lucia Lauková Rôzne

Krúžky detí po škole stoja rodičov priemerne 120 eur ročne: Láka ich najmä šport

Minimálne jeden záujmový krúžok navštevuje po škole až osem z desiatich detí na Slovensku. Podľa prieskumu najviac detí láka šport.

Ilustračný obrázok k článku Krúžky detí po škole stoja rodičov priemerne 120 eur ročne: Láka ich najmä šport
Zdroj: TASR

Žiaci majú od prvého ročníka väčšinou dve mimoškolské aktivity, vyplýva to z prieskumu Poštovej banky. Podľa výsledkov rodičia zaplatia priemerne ročne za krúžky pre deti okolo 120 eur. Informovala o tom Eva Peterová z PR oddelenia banky.

Záujem o krúžky

Až osem z desiatich detí na Slovensku navštevuje po škole minimálne jeden záujmový krúžok. V organizovaní času deťom vedú rodičia v Žilinskom kraji, kde sa mimoškolským aktivitám venuje skoro každé dieťa. Nasleduje Košický, Trenčiansky a Bratislavský kraj, vyplýva to z výsledkov prieskumu. O niečo menší záujem o krúžky (76 percent) je v Trnavskom kraji. „Deti ich majú v priemere dva, a to už od prvého ročníka. Tri a viac krúžkov má asi len každý desiaty žiak. Medzi ôsmakmi a deviatakmi je viditeľne nižší záujem o akékoľvek organizované trávenie voľného času,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Priemerná cena

Z prieskumu vyplýva, že krúžky v školskom klube stoja rodičov od desať do 100 eur. Za aktivity mimo školy rodičia platia v priemere 120 eur ročne. „Najviac, až 250 eur, za ne nechávajú v Bratislavskom kraji a najmenej, 75 eur, v Žilinskom kraji. K tomu si však musíme prirátať aj náklady na dopravu. Polovica detí sa síce na krúžky premiestňuje po vlastných, ale ostatné na ne zväčša rodičia vozia autom,“ uviedla Žáčková.

Rady psychologičky

Psychologička Lenka Uherová radí, aby rodičia boli ústretoví a nechali dieťa vyskúšať všetko, čo ho robí šťastným. „Nie je dobré nútiť dieťa do nejakej aktivity len preto, lebo my chceme, aby v nej napredovalo alebo len preto, lebo s ňou už raz začalo a my sme mu predplatili určitý počet hodín,“ tvrdí psychologička.

Najlákavejšie krúžky

Školáci na Slovensku sa zaujímajú najmä o šport. „Je to viac ako 40 percent detí, pričom v treťom až piatom ročníku sa žiaci športu venujú mierne viac. O polovicu menej detí chodí na výtvarný krúžok, tanec alebo hudobnú. Tieto aktivity sú populárne najmä v nižších ročníkoch, starší školáci si skôr vyberajú cudzie jazyky,“ uviedla Žáčková.

Prieskum sa realizoval na vzorke 540 rodičov, ktorí vyplnili dotazník o 728 deťoch.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM