Ľubomír Hudačko Rôzne

Kúpanie sa v plesách je zakázané, no LESNÝ kúpeľ nie: Ponúkajú ho v národnom parku

Správa najstaršieho národného parku ponúka lesný kúpeľ, v rámci ktorého môže človek naplno vnímať silu prírody, v sprievode vlastných certifikovaných sprievodcov.

Ilustračný obrázok k článku Kúpanie sa v plesách je zakázané, no LESNÝ kúpeľ nie: Ponúkajú ho v národnom parku
Zdroj: TANAP

Kým kúpanie sa v plesách, potokoch či vodopádoch Tatranského národného parku (TANAP) je zakázané, lesný kúpeľ nie. Ide o takzvaný „shinrin-yoku“ alebo lesnú terapiu. Pre svojich návštevníkov ju už začala ponúkať aj Správa TANAP-u.

Ide o vedomé a pomalé prechádzanie sa lesom s cieľom znížiť stres, posilniť imunitu a obnoviť vnútornú rovnováhu.

Pod vedením skúseného sprievodcu sa návštevník naladí na prítomný okamih a prehĺbi svoje spojenie s lesom. Informovala o tom hovorkyňa Správy TANAP-u Nina Obžutová.

Vnímanie sily prírody

Správa najstaršieho národného parku ponúka lesný kúpeľ, v rámci ktorého môže človek naplno vnímať silu prírody, v sprievode vlastných certifikovaných sprievodcov.

„Táto terapia má obrovský zdravotný potenciál, obzvlášť v dobe technológií a online komunikácie má opodstatnenie, lebo harmonizuje myseľ a odbúrava stres. Kto iný by mal ponúkať takéto služby, ak nie národný park,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa. Nejde pritom o masovú aktivitu.

Jeden sprievodca sa venuje len malej skupine ľudí.

O pozitívnych účinkoch prírody na mentálne a fyzické zdravie človeka dnes existujú už mnohé vedecké poznatky.

Skúsení inštruktori

„V roku 2024 sa preto Správa TANAP-u rozhodla využiť potenciál svojho územia a rozšíriť aktivity v oblasti, ktorá je pre národný park úplne logická a prirodzená – naplno vnímať silu prírody a čerpať z nej energiu. Vyslala svojich zástupcov z radov zamestnancov na školenie, aby sa z nich stali certifikovaní sprievodcovia lesného kúpeľa,“ ozrejmila Obžutová.

Školenie absolvovali pod vedením skúsených inštruktorov Slovenskej asociácie lesného kúpeľa.

Jej cieľom je podporovať šírenie a uznávanie lesného kúpeľa ako holistickej a na dôkazoch podloženej metódy podpory a prevencie ľudského zdravia.

Prospech kúpeľa

Zároveň sa snaží zvyšovať povedomie o zdraviu prospešných účinkoch lesného kúpeľa smerom k laickej verejnosti, príslušným odborníkom, rozhodovacím orgánom a partnerom z oblasti lesníctva, cestovného ruchu, životného prostredia a zdravotnej a sociálnej prevencie a zdravotníckeho systému a aktérom zdravotnej politiky.

Na návštevníkov Tatranského národného parku, ktorí sa rozhodnú využiť túto službu, čaká jednoduchá, ľahká a nenáročná prechádzka, vedomá a pomalá chôdza, cvičenia všímavosti či práca so zmyslami.

Súčasťou sú aj dychové cvičenia, pozorovanie prírodných fraktálov, chôdza naboso i cvičenia vedúce k intenzívnejšiemu prepojeniu s prírodou i zdieľanie účinkov lesného kúpeľa pri šálke čaju.

Päť kúpeľných trás

Podľa správy TANAP-u však obsah programu môže byť prispôsobený charakteru trasy a osobnému prístupu lesného sprievodcu.

Ponúka pritom päť kúpeľných trás, ide o Podbanské, Smokovce, Tatranskú Lomnicu, Tatranskú Javorinu a Zuberec.

Lesný kúpeľ so sebou prináša hlboký relax, posilňuje imunitný systém, odbúrava stres i pracovnú záťaž. Medzi ďalšie benefity patrí aj zníženie hladiny cukru v krvi, zlepšenie koncentrácie a pamäti, lepší spánok, má tiež pozitívny vplyv na srdce a metabolizmus.

Zdroj: SITA
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM