Martin Sýkora Rôzne

Lavínové nebezpečenstvo v Tatrách stúplo: Napadlo 50 cm nového snehu

Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Ilustračný obrázok k článku Lavínové nebezpečenstvo v Tatrách stúplo: Napadlo 50 cm nového snehu
Zdroj: Dnes24.sk

Počas predchádzajúcich dní tu pri silnom vetre napadlo až 50 centimetrov (cm) nového suchého snehu. Lavínové nebezpečenstvo je lokálne a koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu.

„Nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žľaby a prechody strmých svahov. Nový sneh je na takýchto miestach len mierne spevnený,“ informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa podľa jeho vyjadrenia nepredpokladajú. Ako ozrejmil Sedlák, v Malej Fatre, Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo. Za posledných 24 hodín tu podľa neho napadlo do 15 cm nového snehu. Ten padal na teplú zem. „Na strmých svahoch s väčšou výškou snehu je možný zosuv spontánnych základových lavín. Tendencia lavínového nebezpečenstva je však pribúdajúcim snežením stúpajúca,“ uzavrel Sedlák.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM