Levočská nemocnica sa začne špecializovať na operácie obéznych pacientov

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča sa plánuje viac orientovať na bariatrické operácie, ktoré budú mať priamy vplyv na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti v regióne Spiša.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Levočská nemocnica sa začne špecializovať na operácie obéznych pacientov
Zdroj: pixabay

Žlčník, prietrž, pruh a varixy

Nemocnica podľa jej slov v minulom roku ošetrila 14 900 pacientov na chirurgickom oddelení. Hospitalizovaných pacientov bolo takmer 2100. Medzi najčastejšie typy operácií patria v levočskej nemocnici laparoskopické odstránenie žlčníka, laparoskopické operácie slabinovej prietrže, takzvaného pruhu a operácie varixov. „Miniinvazívna operatíva je v súčasnosti štandardom chirurgie a jej benefity sú v porovnaní s klasickou operatívou neporovnateľné. Veľkým prínosom je minimálna traumatizácia brušnej steny, zníženie ranových komplikácií, nízka spotreba analgetík, rýchlejší návrat do práce a v neposlednom rade aj priaznivý kozmetický výsledok,“ vysvetlil primár chirurgického oddelenia Lukáš Kokorák.

„Bariatrická operácia je jedinečná chirurgická liečba obezity pre indikovaných morbídne obéznych pacientov, u ktorých zlyhala štandardná liečba, pridružili sa ochorenia vyplývajúce z obezity, ako napríkad cukrovka, vysoký tlak a podobne, alebo liečba nemala požadovaný účinok,“ uviedol Kokorák.

Zdroj: Nemocnica Levoča

Kvalita pacientov prioritou

Podľa Kokoráka uvedená operácia môže podporiť redukciu hmotnosti, priaznivo ovplyvniť komorbiditu a tak nielen skvalitniť život pacientov, ale častokrát aj pomôcť zachrániť im život. Centrum pre bariatricko-metabolickú chirurgiu bude v levočskej nemocnici fungovať podľa Sivej v najbližšej dobe. „Novo zostavený tím na chirurgickom oddelení je zárukou, že môžeme garantovať progres v modernej liečbe. Veríme, že sa pripojí k ďalším odborníkom, ktorých máme na oddeleniach, ako sú napríklad neurológia, urológia, psychiatria a interné,“ povedal riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč. Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča poskytuje zdravotnú starostlivosť obyvateľom regiónu Spiš i širšieho okolia na úrovni súčasných poznatkov vedy a medicíny. Ročne hospitalizuje viac ako 12 000 pacientov a poskytne ambulantnú starostlivosť takmer 139 500 pacientom.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR