Martin Sýkora Samospráva

Matejovskí osadníci z vyhoreného objektu sa vrátili na Staničnú ulicu

Obyvatelia požiarom zničeného objektu na Staničnej ulici sa presťahovali do nového dočasného bývania. Zatiaľ obývali Kino Máj v Poprade - Veľkej.

Ilustračný obrázok k článku Matejovskí osadníci z vyhoreného objektu sa vrátili na Staničnú ulicu
Zdroj: poprad.dnes24.sk

Osadníci sa zbalili a išli domov

Spolu 10 obytných kontajnerov a 2 kontajnery so sociálnym zázemím zakúpilo mesto Poprad na riešenie vzniknutej mimoriadnej situácie po tom, čo vo štvrtok 22.februára 2018 dopoludnia vyhorel a stal sa neobývateľným objekt na Staničnej ulici, ktorý mali uvedené osoby v osobnom vlastníctve od roku 2007.

„V objekte žilo 108 osôb. Keďže požiar poškodil aj statiku príbytkov v bezprostrednom kontakte s vyhoreným objektom a znemožnil ich ďalšie využitie, bez strechy nad hlavou sa ocitlo spolu 121 osôb – 50 dospelých a 71 detí,“ informoval hovorca popradskej radnice Marián Galajda.

Obytné kontajnery majú rozmery 6×2,40×2,80 m. Ide o zváranú oceľovú konštrukciu, vonkajšie opláštenie tvorí pozinkovaný profilový plech, izoláciu minerálna vlna a vnútorné opláštenie drevotriesková obojstranne laminovaná doska. Kúrenie zabezpečuje nástenný elektrický konvektor, osvetlenie dve svietidlá. „Obytný kontajner je vybavený dverami, plastovým oknom, nevyhnutnou elektroinštaláciou. Súčasťou stavby bude elektrická a vodovodná prípojka a riešenie odvodu splaškových vôd,“ dodal Galajda.

Zdroj: poprad.dnes24.sk

V 10-tich kontajneroch 121 osôb

V krátkej dobe bude do lokality dopravený ešte jeden kontajner určený pre hliadku Miestnej občianskej poriadkovej služby ako aj potreby terénnych sociálnych pracovníkov. „Aj napriek presťahovaniu dotknutých osôb do obytných kontajnerov mimoriadna situácia naďalej trvá. Bude tak až do času trvalého napojenia obytných kontajnerov na inžinierske siete,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

„V súčasnosti bolo zrealizované dočasné napojenie na elektrickú energiu, dve mobilné toalety a k dispozícii je zatiaľ pôvodný zdroj vody na Staničnej ulici,“ pokračoval Galajda.

Na výkopových prácach sa budú podieľať aj dospelí z radov dotknutých rodín. Do 10 obytných kontajnerov sa presťahuje spolu 121 osôb, ktoré obývali poškodené objekty na Staničnej ulici. „Na základe dohody o poskytnutí prístrešia budú rodiny hradiť nájom vo výške 40 eur mesačne za jeden kontajner a 160 eur budú prevádzkové náklady formou inštitútu osobitného príjemcu. Dohody budú so všetkými užívateľmi uzavreté na jeden mesiac. Mesto môže od dohody odstúpiť v prípade, že budú hrubo porušované povinnosti vyplývajúce z dohody a prevádzkového poriadku,“ informovala Iveta Borňáková z odboru správy majetku MsÚ v Poprade. „Občania, ktorí by sa mali do kontajnerov presťahovať, nemajú dlžoby voči samospráve, a to aj preto, že mesto s ich financiami hospodári formou inštitútu osobitého príjemcu,“ uviedla vedúca sociálneho odboru MsÚ v Poprade Etela Lučivjanská. Poslanci popradského mestského zastupiteľstva schválili na nákup kontajnerového bývania na svojom mimoriadnom zasadnutí 150 000 eur z rozpočtu mesta.

Matejovskí osadníci sa vrátili domov 03/2018
14
Galéria
Zdroj: poprad.dnes24.sk

Mediálny ne/záujem

Počas sťahovania osadníkov do staronových domovov nás kontaktoval obyvateľ Veľkej Jakub Milaniak, ktorý mal s niektorými novinármi nepríjemnú skúsenosť. „Všimol som si, že sa tam pohybuje aj televízia, tak som sa rozhodol, že ako občan mesta Poprad by ich mohol zaujímať môj názor,“ napísal nám Jakub, ktorý sa zastavil pri štábe celoštátnej súkromnej televízie a slušne sa opýtal, či teda by bolo možné spraviť rozhovor. „Po mojej slušnej otázke mi boli opätované nenávistné pohľady zo strany dvoch žien, ktoré boli asi súčasťou réžie a otázka, že čo chcem povedať a či som na to kompetentný,“ opísal zážitok náš čitateľ, ktorý im v skratke povedal svoj komentár, „…na čo oni reagovali, že ich to nezaujíma a že nerobia žiadnu anketu a že nie som na to kompetentný,“ dodal Jakub. Obyčajný obyvateľ Popradu chcel vyjadriť svoj názor. "Či by sa zvolili takéto postupy záchrany aj v prípade, že by sa to stalo bielym rodinám. Najprv reagovala protiotázka na môj argument, že som domáci v štýle: „Čo to s týmto ako má?“ Vvysvetlil som milej pani, že proste z našej skúsenosti vieme ako to chodí v takýchto prípadoch a že boli sme v bezpečí a nemali sme žiaden veľký problém len z dôvodu, že objekt bol strážený sociálnymi pracovníkmi a príslušníkmi štátnej a Mestskej polície za čo sme im všetci nesmierne vďační,“ napísal Jakub.

Situácia okolo sťahovania matejovských osadníkov ešte nenašla definitívne riešenie. Ako to bude na Staničnej ulici vyzerať o niekoľko týždňov? Na to sa určite pozrieme aj prostredníctvom nášho objektívu.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM