Martin Sýkora Správy

Medzi ochranármi a lesníkmi to iskrí: Zasadnú za jeden stôl a nájdu kompromis?

Časť vlády SR v rámci svojho utorkového výjazdového rokovania pod Tatrami navštívila aj územia s najvyšším stupňom ochrany prírody v Belianskych Tatrách.

Ilustračný obrázok k článku Medzi ochranármi a lesníkmi to iskrí: Zasadnú za jeden stôl a nájdu kompromis?
7
Galéria

Napätie ale aj vôľa pohnúť sa

Medzi ochranármi a lesníkmi sa nájde určite nájde spoločný záujem, ale každý to vidí po svojom. Cieľom stretnutia bolo nájsť konsenzus medzi ochranármi a lesníkmi vo vzťahu k ochrane prírody a hospodáreniu v lesoch. „Snažili sme sa eliminovať akékoľvek emócie, pretože cítime, že táto téma vyvoláva značné celoslovenské napätie. Preto som požiadal obe strany, aby sme eliminovali toto pnutie v spoločnosti. Som rád, že sme našli zhodu, ukazuje sa, že keď sa chce, tak lesníci a ochranári vedia spolupracovať, takým veľmi dobrým príkladom je chránená oblasť Poľana,“ konštatoval premiér. Dodal, že pred schvaľovaním novely zákona o ochrane prírody a predložením nového zákona o lesoch budú musieť zástupcovia oboch organizácií zasadnúť za spoločný stôl a hľadať konsenzus.

„Oba tábory sú občanmi Slovenskej republiky a musí byť naším spoločným záujmom na jednej strane chrániť prírodu a na druhej strane do tej miery, kde je to možné, rešpektovať vlastnícke práva,“ konštatoval premiér.

Video: Archív TASR / Zdroj: Dnes24.sk

Stromy padli kvôli mostíku

Na to, aby sa mohli autá Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) otáčať a zároveň aj na vybudovanie dreveného zábradlia na jednom mostíku, vyrúbali v národnej prírodnej rezervácii Javorova dolina v Belianskych Tatrách približne desať zdravých stromov. Uviedol to riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.

„Je to absurdné. Nevidíme dôvod, prečo by sa mali rúbať zdravé stromy v budúcej A zone v 5. stupni ochrany, keď 200 metrov poniže mali už drevo z prerezávok prichystané, stačilo to len vyniesť. Takže niekto si len uľahčil prácu," ozrejmil Majko.

Podľa neho tak boli porušené princípy, ktoré tam platia už desať rokov, že sa do tohto územia žiadnym spôsobom zasahovať nebude. „Preto sme to dali na prešetrenie orgánom ochrany prírody," zdôraznil Majko. Podľa jednej z mimoparlamentných strán je 10 nelegálne vyrúbaných stromov v 5. najvyššom stupni ochrany symbolom pre prístup vlády a ministerstva. Hovorkyňa ŠL TANAP Martina Petránová uviedla, že túto záležitosť momentálne prešetrujú a na základe výsledkov príjmu účinné opatrenia, aby k podobným situáciám už nedochádzalo.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie