Peter Handzuš Samospráva

Mestá chcú znižovať energetickú náročnosť verejných budov. Do projektu PSK sa zapojil Poprad aj Vysoké Tatry

Prešovský samosprávny kraj tento týždeň skompletizoval zmluvy o partnerskej spolupráci so samosprávami, ktoré sú zapojené do projektu ELENA. Posledná zmluva bola podpísaná 22. apríla v Poprade.

Ilustračný obrázok k článku Mestá chcú znižovať energetickú náročnosť verejných budov. Do projektu PSK sa zapojil Poprad aj Vysoké Tatry
Zdroj: TASR

"ELENA (European Local Energy Assistance) je nástroj Európskej investičnej banky financovaný Európskou úniou. Investičný program je zameraný na zníženie energetickej náročnosti verejných budov (zateplenie budov, solárny ohrev TUV, výroba elektrickej energie FTV, modernizácia vnútorného osvetlenia v budovách) a modernizáciu systémov verejného osvetlenia,” konštatuje predseda PSK Peter Chudík.

Zmluva medzi PSK a Európskou investičnou bankou (EIB) bola podpísaná v decembri 2014, je uzavretá na tri roky, počas ktorých majú subjekty, teda PSK a 14 samospráv z regiónu, využiť prostriedky vo výške 1,2 milióna eur na štúdie, energetické audity a iné aktivity. Príspevok ELENA tvorí 90 percent, teda 1,09 milióna eur, spolufinancovanie vo výške 10 percent z vlastných zdrojov bude rozdelené medzi zúčastnených partnerov tak, aby zodpovedalo ich pomernej čiastke k plánovaným investíciám.

Do projektu sú zapojené mestá Bardejov, Lipany, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Spišské Podhradie, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou, Veľký Šariš, Vysoké Tatry a obce Bzenov a Raslavice. Tie by mali pripraviť objekty na zatepľovanie, výmenu okien a podobne, čím by sa následne znížila energetická náročnosť objektov minimálne o 30 percent.

“So zúčastnenými mestami si v najbližšej dobe odsúhlasime definitívny zoznam investícií. Primárne sú to budovy škôl, škôlky, administratívne budovy a v niektorých mestách – Prešov, Lipany, verejné osvetlenie. Pre vybrané budovy bude spracovaný energetický audit a technická štúdia a navrhneme optimálny spôsob financovania,” približuje ďalší postup vedúci implementačnej jednotky Elena Karel Hirman.

Samosprávy sa budú môcť následne jednoduchšie uchádzať o finančné zdroje na realizáciu prác napr. z Európskej únie, zo štátneho rozpočtu, prostredníctvom PPP projektov, prípadne od bankových inštitúcií. Podmienkou je, aby boli na základe podkladov do roku 2017 minimálne vyhlásené verejné obstarávania na konkrétne práce.

Práce na energetických auditoch objektov by sa mali začať v jeseni po ukončení verejnej súťaže. „Začali sme už pracovať na pilotných technických štúdiách pre vybrané projekty. Vybrali sme opakujúce sa objekty – školu, domov sociálnych služieb, kultúrne zariadenie a verejné osvetlenie. Na základe týchto prípadových štúdií sa rozhodneme, aký bude ďalší postup,“ vysvetľuje K. Hirman.

Prostredníctvom programu ELENA by v Prešovskom kraji malo smerovať na energetické investície 60,4 miliónov eur. Do konca roku 2017 musí byť spustená minimálna investícia v objeme 21,8 miliónov eur.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie