Monika Vengrínová Samospráva

Mesto opäť zachraňuje popradský hokej: Klubu odkleplo ďalšiu dotáciu

Už po niekoľký raz popradský hokejový klub žiada pomoc od mesta. Na februárovom mestskom zastupiteľstve (MsZ) sa tak k tejto téme rozpútala vášnivá diskusia, na konci ktorej padlo rozhodnutie. Podľa slov niektorých poslancov, poslednýkrát.

Ilustračný obrázok k článku Mesto opäť zachraňuje popradský hokej: Klubu odkleplo ďalšiu dotáciu
Zdroj: Dnes24.sk

Situácia, ktorá sa v meste opakuje prakticky pravidelne. HK Poprad sa dostáva do neriešiteľnej situácie čo sa financií týka a potrebuje pomoc. Tú im naposledy ešte v auguste minulého roka odkleplo vtedajšie MsZ a takisto prispel i podnikateľ Jan Telenský. Situácia sa však odvtedy zmenila, klub sľúbené peniaze nedostal a o finančnú injekciu žiada opäť.

Mesto ako jediná možnosť pomoci

„Na obhajobu hokejového oddielu musím povedať, že prostriedky mali prisľúbené, ale keďže voľby dopadli tak, ako dopadli a jednoducho ten, kto im ich garantoval, im to dnes nemôže splniť. Čiže racionálne jadro tam je. Na druhej strane, akýkoľvek klub v akomokoľvek športe môže mať len takých hráčov, akých dokáže zaplatiť. Takže jednoducho, ak nemáme peniaze, tak budeme hrať s dorastencami. Tak to všade v športe funguje,“ uviedol poslanec Vladimír Lajčák, predseda Komisie školstva, športu a mládeže.

Že touto zmenou situácie sa klub dostal do kolotoča, z ktorého nevie vystúpiť, prišiel na MsZ vysvetliť aj predseda správnej rady HK ŠKP Poprad Rudolf Skokan. Podľa jeho slov, klub naposledy nastavoval systém tak, aby takúto podporu už viac nepotreboval, nakoľko však sľúbené peniaze nedostali a všetky ostatné prosby u potenciálnych sponzorov stroskotali, jediné, koho mohli požiadať o pomoc, je práve mesto.

Riešením by mohol byť mestský športový klub

„Kedysi mal popradský hokej plnú podporu mesta, sponzorov a firiem. Dnes hokej u nás firmy sponzorovať nechcú. HK Poprad však neprodukuje zisk a je plne odkázaný na pomoc. Dlhodobo sa tak potkýna o nedostatok finančných zdrojov,“ skonštatoval Skokan s tým, že klub za posledných šesť rokov znížil svoj rozpočet na polovicu a je zrejme jediným extraligovým klubom na Slovensku, kde hráči nemajú fixné platy, ale sú odmeňovaní na základe určitých ukazovateľov. Na odmeny hráčov však napriek tomu ide až približne 80 % celkového rozpočtu. „Ak je našou ambíciou udržať mužstvo na konci extraligovej tabuľky, tak môžeme rozpočet ešte znížiť, ale potom si musíme položiť otázku, či to má vôbec zmysel,“ doplnil predseda správnej rady.

Pohár trpezlivosti mestských poslancov však zrejme pretiekol, o čom svedčí aj búrlivá debata v popradskom parlamente. Viacerí poslanci sa vyjadrili, že pomoc klubu odsúhlasili posledný raz, viacerí s dotáciou nesúhlasili vôbec. S nožom na krku údajne situáciu riešiť nechcú, ani byť rukojemníkmi v tejto hre, pričom v diskusii padlo i slovo vydieranie. „Je čas nastaviť pravidlá tak, aby sme už takéto veci do budúcna nemuseli riešiť,“ povedal poslanec Adrián Kromka. Nastavenie objektívnych podmienok financovania športu v meste je potrebné riešiť podľa viacerých. Nevyhnutné tak podľa poslancov bude rokovanie so zástupcami športových klubov.

„Je potrebné to nastaviť. Verím, že komisia, ktorá je na vytvorenie koncepcie financovania športu vytvorená, nájde riešenie a s takýmito záležitosťami sa už nebudeme musieť stretávať. Šport by mal spájať, nie rozdeľovať,“ myslí si primátor Popradu Jozef Švagerko. Jedným z riešení by mohol byť mestský športový klub. Kým si však Lajčák myslí, že by to mohla byť jedna z ciest, Švagerko si nie je istý, či by to práve nebola cesta späť.

Odklepnuté až na druhý raz

Čo sa však aktuálnej dotácie pre hokejový klub týka, Lajčák je presvedčený, že dobré riešenie neexistuje. Uvedomuje si, že Poprad by bez hokeja nebol tým správnym mestom, na druhej strane ako poslanec, ktorý nenarába so svojimi financiami, má výhrady k tomu, ako sa situácia rieši. „V dnešnej situácii ako predseda športovej komisie podporujem pomoc HK Poprad, lebo iná možnosť neexistuje, ale čakám zábezpeky, že už nikdy sa táto situácia nezopakuje. Každý predsa môže robiť len to, na čo má peniaze. Všetky kluby sa musia vyrovnať s tým, ako to v otázke peňazí na ich činnosť je. Ak peniaze na dobrých hráčov nemáme, tak dobrých hráčov mať nebudeme. Ak na súťaž nemáme, tak sa do nej nebudeme pchať,“ dodal Lajčák.

Napriek tomu, popradskí poslanci napokon pomoc hokejovému klubu odsúhlasili. I keď až na druhý raz, nakoľko prvé hlasovanie, ktorého sa jeden z poslancov nestihol zúčastniť a ktoré dotáciu klubu neodsúhlasilo, bolo považované za zmätočné a muselo sa opakovať. „Kromka nestihol zasunúť hlasovaciu kartičku a tak sa hlasovalo opäť,“ uviedol na margo dvojitého hlasovania Švagerko.

Okrem hokeja, peniaze dostali aj ďalšie dva športy, ktoré sú v Poprade z titulu platnej koncepcie rozvoja športu preferované. HK Poprad tak napokon dostane 80 tisíc eur, FK Poprad 20 tisíc a BAM Poprad na kategóriu ženy 10 tisíc eur.

Záznam z MsZ si môžete pozrieť TU.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie