Rôzne

Mesto Svit odkúpilo zrekonštruovanú bytovku: Nachádza sa v nej 84 nájomných bytov

Mesto Svit v okrese Poprad odkúpilo bytovku, ktorú zrekonštruoval súkromný investor, nové byty pridelí záujemcom ako mestské nájomné.

Ilustračný obrázok k článku Mesto Svit odkúpilo zrekonštruovanú bytovku: Nachádza sa v nej 84 nájomných bytov
3
Galéria

„Budova bola skolaudovaná v apríli, pričom stavenisko bolo odovzdané v novembri 2017. Išlo o celkovú rekonštrukciu objektu, ktorý pôvodne slúžil ako stredoškolský internát,“ uviedla Daniela Virostko z Mestského úradu (MsÚ) vo Svite.

Rekonštrukciou prešli za rok a sedem mesiacov všetky miestnosti, došlo k výmene okien, rozvodov vody, kanalizácie i elektroinštalácie a ústredného kúrenia. Budova má novú strechu, vybudovalo sa pri nej 99 nových parkovacích miest a úpravou prešlo aj okolie. V rámci riešenia je výraznejším zásahom do pôvodnej hmoty panelovej stavby internátu vsunutie zapustených lodžií pre byty, ktoré ju týmto kompozične dotvorili.

Kúpnu zmluvu mesto podpísalo s investorom len pred pár dňami. „Kúpna cena za bytový dom je takmer 3,55 milióna eur a ďalších viac ako 200 tisíc eur za príslušnú technickú vybavenosť. Nenávratná dotácia z Ministerstva dopravy a výstavby SR je zmluvne schválená vo výške takmer 1,5 milióna eur,“ doplnila Virostko. Zvyšnú sumu kúpnej ceny financuje mesto zo Štátneho fondu rozvoja bývania a časť technického vybavenia z komerčného investičného úveru.

Aj byty pre imobilných

V desaťposchodovej bytovke sa nachádza celkom 84 bytov, z toho desať je garsónok, 48 dvojizbových bytov, kde je kuchyňa spojená s jednou izbou, a tiež 26 trojizbových bytov. Na prvom nadzemnom podlaží budú z uvedeného počtu dva byty pre imobilných občanov. Na prízemí objektu je ďalších päť nebytových priestorov, ktoré bude mesto prenajímať formou verejnej obchodnej súťaže.

Komisia zdravotná, sociálna, bytová a verejného poriadku na MsÚ žrebovala žiadateľov o pridelenie nájomného bytu koncom júna. Byty novým nájomcom podľa Virostko odovzdajú koncom tohto mesiaca, pričom účinnosť nájomnej zmluvy bude od 1. augusta. „Všetky byty sú aktuálne pridelené, nie je však ešte jasné, koľko budúcich nájomcov uzavrie s mestom nájomnú zmluvu a byt prevezme aj reálne do užívania. Predbežní nájomcovia tiež postupne absolvujú prehliadky bytov,“ dodala Virostko.

Mesto Svit má v súčasnosti celkovo aj s touto novou budovou 360 nájomných bytov, ktoré sa nachádzajú v siedmich bytových domoch. Tieto bytové jednotky sú primárne určené pre občanov mesta, respektíve pracujúcich, u zamestnávateľa so sídlom vo Svite.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie