Peter Handzuš Rôzne

Mladí zaplnili Arénu Poprad: Prilákalo ich protidrogové predstavenie The Dark Trip

Po roku a pol sa do Popradu vrátil Martin Žák, ktorý na vlastnej koži zažil, ako môže droga extáza dramaticky skomplikovať život.

Ilustračný obrázok k článku Mladí zaplnili Arénu Poprad: Prilákalo ich protidrogové predstavenie The Dark Trip
Foto: Peter Handzuš

V stredu predpoludním patrila Aréna Poprad protidrogovej akcii s divadlom a hudbou šitou na mieru dnešným mladým ľuďom. Zaplnená hala mohla sledovať autentický príbeh Martina. To, ako sa dostal k droge, ktorá mu zmenila život. „Priateľka mi ponúkla drogu s tým, že všetko je krásne, že budeme mať nádherný vzťah. Ale tá droga nás nakoniec rozdelila,“ prezradil Martin o svojej skúsenosti s extázou.

Keď už na náladu nestačila jedna tableta drogy, zobral ich Martin dve. Počas veľkej párty v Brne sa predávkoval, skolaboval a skončil v nemocnici. Rozchod s priateľkou a narušené vzťahy v rodine nakoniec prispeli k tomu, že Martin so závislosťou začal bojovať. Vďaka rodine a novým priateľom už dvanásť rokov rokov abstinuje a teraz môže porovnávať. „Nebol som na najtvrdších drogách ako je pervitín alebo heroín. Fungoval som na extáze a tá vám ukradne dušu a energiu. Bol som vymačkaný ako citrón do čaju. Nemal som energiu, radosť, lásku. Bol som taký vyprahnutý človek. Keď som s tým prestal, tak som zrazu cítil, ako je dobre bez tejto drogy,“ povedal o zmene, ktorú zažil, herec Martin Žák.

Foto: Peter Handzuš

Občianske združenie Metamorfozis s predstavením The Dark Trip križuje Slovensko už dva a pol roka. Martinov príbeh tak videlo viac ako dvadsať tisíc mladých ľudí. Martin Žák v tejto práci vidí veľký zmysel: „Mnohí z týchto mladých ľudí, ktorí boli na našom predstavní išli na liečenie, mnohí vyhľadali pomoc. Rodičia mi píšu a ďakujú, lebo deti im povedali pravdu a začali to riešiť. Vidím veľmi veľa príbehov, ktoré sa cez toto naštartovalo.“

Na predsatvenie The Dark Trip prišlo do Arény vďaka podpore vedenia mesta viac ako dvetisíc žiakov z popradských základných a stredných škôl. „Poprad otvoril dvere tak dokorán, že sme z toho boli veľmi povzbudení. Som rád že to vyšlo. Väčšinou hráme v kulturákoch s kapacitou od 300 do 800 miest. Tu prišlo cez dvetisíc mladých ľudí, takže Poprad má za to jednotku a môže ísť príkladom celému Slovensku, ako sa to má robiť,“ dodal Martin Žák.

V jednotlivých mestách participujú na organizácii predsatvenia rôzne organizácie, ktoré sa venuju drogovej prevencii a práci so závislými. Tie následne ďalej so záujemcami zo strany detí a rodičov pracujú. V Poprade sa ľudia, ktorí hľadajú pomoc v boji s drogami, alkoholom či gamblerstvom môžu obrátiť na neziskovú organizáciu Život bez závislostí.

Predsatvenie The dark trip bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR v rámci protidrogových aktivít pre rok 2016.

The Dark Trip 2017
70
Galéria
Foto: Peter Handzuš
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM