Utorok 23. júl 2019 Oľga  17 °C
Pavol Krupka Kultúra

Múzeá a galérie pripravujú nevšednú noc

Dvere múzeí a galérií zostanú v sobotu otvorené pre návštevníkov do neskorých večerných a nočných hodín. Uskutoční sa v nich totiž 8. ročník podujatia Noc múzeí a galérií, navyše po prvýkrát v rovnakom termíne. V Poprade sa do tejto medzinárodnej akc

[size=14][color=#cc0033]­O podujatí Noc múzeí a galérií[/color][/si­ze] Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 krajín. V súčasnosti sa Európska noc múzeí realizuje pod patronátom Rady Európy.

Podujatie má v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách a galériách.

[size=14][color=#cc0033]­Čo konkrétne je pripravené v Poprade?[/co­lor][/size] Všetkých priaznivcov histórie, umenia a kultúry čaká aj v našom meste zaujímavý program, no budú mať neľahké rozhodovanie. Ak budú chcieť pripravený program vidieť a zažiť celý, budú sa musieť rozhodnúť, či navštívia múzeum alebo galériu. (Konkrétnu ponuku Podtatranského múze a Tatranskej galérie uverejňujeme vo fotogalérii.)

//Zdroj: http://www.muzeum.sk/ http://www.muzeumpp.sk/ /…aleria.sk///

Noc_muzeiPP
7
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.