Ľubomír Hudačko Správy

Na dvere môže popradským domácnostiam zaklopať nečakaná návšteva: Čo sa bude zisťovať?

Na Slovensku bolo do zisťovania pre rok 2023 vybraných 651 samospráv, medzi nimi aj naše mesto. Do zisťovania je zaradených takmer 4-tisíc domácností.

Ilustračný obrázok k článku Na dvere môže popradským domácnostiam zaklopať nečakaná návšteva: Čo sa bude zisťovať?
Zdroj: Martin Károly

Národná banka Slovenska v spolupráci so Štatistickým úradom SR uskutočňuje na Slovensku Zisťovanie o financiách a spotrebe domácností 2023, ktoré je súčasťou európskeho projektu HFCS.

„Na Slovensku bolo do zisťovania pre rok 2023 vybraných 651 samospráv, medzi nimi aj naše mesto. Do zisťovania je zaradených takmer 4-tisíc domácností,“ informuje Mesto Poprad na svojej webstránke.

Pracovník sa preukáže

Projekt je koordinovaný Európskou centrálnou bankou a zúčastňujú sa na ňom všetky krajiny eurozóny.

Jeho cieľom je získať spoľahlivé údaje o súčasnej ekonomickej situácii domácností v eurozóne.

„Údaje zo zisťovania poskytnú podklady pre rôzne štúdie, ako napríklad bytové otázky mladých, úspory a dôchodkové otázky starších osôb, výskum vplyvu bohatstva na spotrebu, zadlženosť domácností či prístupnosť získania úveru. Výsledky zisťovania umožnia získať dôležitý pohľad na ekonomické správanie sa rozličných typov domácností, čím sa stanú cenným prínosom v mnohých hospodársko-politických oblastiach eurosystému,“ sprostredkovala ďalšie informácie popradská radnica.

Zisťovanie prebieha od októbra 2023 do konca januára 2024. „Vybrané domácnosti v našom meste navštívi pracovník poverený funkciou opytovateľa, ktorý je povinný preukázať sa osobitným poverením, ako aj pozývacím listom podpísaným výkonným riaditeľom NBS a predsedom Štatistického úradu SR,“ doplnili z radnica s tým, že všetky informácie a názory, ktoré mu v rámci tohto zisťovania občania poskytnú, sú chránené, nezverejňujú sa a využijú sa výhradne pre štatistické a vedecké účely nekomerčného charakteru.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM