Peter Handzuš Rôzne

Na svahoch treba dodržiavať desatoro lyžiarskych pravidiel

Lyžiari a snoubordisti by sa na svahoch mali riadiť desiatimi pravidlami, ktoré ešte v roku 1967 prijala Medzinárodná lyžiarska federácia.

„Rešpektuje ich každá krajina a upozorňuje na ich dodržiavanie,“ pripomína vedúci strediska pomoci a služieb občanom ministerstva zahraničných vecí Jozef Cibula.

Hoci nie sú stanovené žiadnym legislatívnym predpisom, v prípade nehôd a z nich vyplývajúcich sporov, súdy prihliadajú na ich nedodržiavanie ako na priťažujúcu okolnosť. Netreba zabúdať ani na bezpečnostné prvky. V niektorých štátoch je nosenie ochrannej prilby zakotvené v zákone. Za nedodržanie tohto predpisu hrozia pokuty. Cibula tiež vystríha ľudí pred používaním alkoholu alebo iných omamných látok počas lyžiarskych aktivít. Ak príde k nehode, je dobré, aby si ju občan nafotil, napríklad prostredníctvom mobilného telefónu. Dôležitý je aj zápis o nej, či od služby alebo polície.

Milovníci zimných športov by sa mali predovšetkým správať tak, aby neohrozili ostaných a neuškodili im. Ďalej treba prispôsobiť rýchlosť a spôsob jazdy svojim schopnostiam, podmienkam terénu, ako aj hustote lyžiarov a snoubordistov na svahu. Tiež je dôležité zvoliť smer svojej trasy tak, aby neboli ohrození vpredu jazdiaci ľudia. Predbiehanie zo všetkých strán je prípustné, ale vždy s takým odstupom, ktorý dáva predbiehanému dostatok priestoru na jeho jazdu. Pred zastavením a pohýnaním sa, ako aj pri cúvaní, sa treba presvedčiť, či je tak možné urobiť bez ohrozenia seba a ostatných. Taktiež by sa nemalo bezdôvodne zdržiavať na úzkych a neprehľadných miestach trate. Po prípadnom páde ich treba urýchlene opustiť. Každý, kto vystupuje alebo zostupuje po trati pešo, musí použiť jej krajnú časť. Rovnako treba rešpektovať značky a signalizáciu na trati. Pri úrazoch je každý lyžiar či snoubordista povinný poskytnúť prvú pomoc. Každý účastník alebo svedok nehody musí pri nej uviesť svoje osobné údaje.

Cibula odporúča turistom, aby si ešte pred samotným vycestovaním zistili čo najviac informácií o mieste svojho pobytu, ako aj podmienkach tranzitu. Okrem základného európskeho zdravotného poistenia je dobre sa i komerčne pripoistiť.

Text + Foto: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM