Rôzne

Na udalosti z 21. augusta 1968 sa nezabudlo: Opäť si ich pripomenuli pri pamätníku Jozefa Bonka

Pri pamätníku jedinej obete invázie vojsk Varšavskej zmluvy v Poprade Jozefa Bonka, sa každoročne stretávajú tí, ktorí nezabudli. Pripomínajú si tu smutné udalosti z 21. augusta 1968.

Ilustračný obrázok k článku Na udalosti z 21. augusta 1968 sa nezabudlo: Opäť si ich pripomenuli pri pamätníku Jozefa Bonka
5
Galéria
Zdroj: TASR

Pred 51 rokmi vstúpili vojská Varšavskej zmluvy na naše územie, pričom okrem mnohých iných, zahynul vtedy i 19-ročný mladík Jozef Bonk, ktorého nešťastne zasiahla guľka. Ten sa stal jedinou obeťou v Poprade. Každoročne si preto tieto udalosti pripomínajú práve pri jeho pamätníku.

„K tomuto výročiu sa na Slovensku staviame veľmi rozpačito, nie je to ani len štátny sviatok, na rozdiel od Českej republiky,“ upozornil na to dlhoročný organizátor spomienky František Bednár zo Svetového združenia bývalých československých politických väzňov.

Zároveň pripomenul, že v Poprade sú možno jediní, ktorí si udalosti z augusta 1968 pripomínajú dlhé roky. Na tragédiu upozorňuje na Námestí svätého Egídia pamätník, ktorý je umiestnený na múre pri Kostole svätého Egídia. Okrem tabule venovanej pamiatke Jozefa Bonka sa na ňom nachádzajú aj štatistické údaje o počte obetí okupácie vtedajšieho Československa.

„Je pekné, že sa stále nájdu aj mladí ľudia, ktorí nezabúdajú na '68. rok, že si pripomínajú tie udalosti, hovoria o tom a šíria to do povedomia iných. Bol to nešťastný deň, nielen pre našu rodinu, ale pre mnohých ľudí tejto krajiny, ktorí nevinne zahynuli,“ skonštatovala Bonkova sestra Anna Malá, ktorá každoročne chodí na spomienku v Poprade. Dodáva, že strata brata ju aj po rokoch bolí stále rovnako.

Jozef Bonk bol v najväčšom meste pod Tatrami jedinou obeťou streľby do davu ľudí, zranených však bolo ďalších 14 obyvateľov. Pred 51 rokmi pritom 19-ročný mladík vôbec nemal byť v Poprade a jeho rodina dlho neverila, že obeťou streľby do davu ľudí je práve on.

Vojská piatich socialistických krajín v roku 1968 vstúpili na územie vtedajšieho Československa v snahe potlačiť úsilie reformných komunistov na čele s Alexandrom Dubčekom o socializmus s ľudskou tvárou. Práve vtedy sa začalo obdobie tzv. normalizácie s tvrdými straníckymi čistkami proti všetkým, ktorí podporovali tzv. Pražskú jar.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM