Lucia Lauková Rôzne

Nadmerné solenie je podľa odborníkov škodlivé: Môže viesť k vážnym ochoreniam

Podľa odborníkov môže mať nadmerné množstvo soli v jedle vážne zdravotné následky. Deťom do jedného roka života by sa jedlo nemalo soliť vôbec.

Ilustračný obrázok k článku Nadmerné solenie je podľa odborníkov škodlivé: Môže viesť k vážnym ochoreniam
Zdroj: TASR

Nadmerné solenie v detstve môže v dospelosti spôsobiť zvýšený krvný tlak až akútne zlyhanie srdca, infarkt myokardu či mozgovú mŕtvicu. Deťom do jedného roka života by sa jedlo nemalo soliť vôbec. U mladších detí sa dávky pohybujú v pásme od pol gramu do dvoch gramov soli denne, u dospelej populácie je to do päť gramov denne. Upozorňuje na to Katarína Nosálová z bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Veľa soli škodí

„Soľ patrí medzi minerálne látky, ktoré organizmus nevyhnutne potrebuje a musí ich pravidelne prijímať stravou, no svoju funkciu si plní v prospech zdravia len do určitého množstva. Nadmerný príjem je škodlivý a je príčinou mnohých ochorení neraz i s fatálnym koncom,“ uviedla.

Pozor na „skrytú soľ“

Hygienici v tejto súvislosti pripomenuli, že až 80 percent celkového denného príjmu tvorí tzv. „skrytá soľ“ nachádzajúca sa v tých potravinách, ktoré bežne denne jeme. Konzumácia soli je však často vyššia, ako je odporúčané. Podľa odborníkov nestačí obmedziť soľ len pri príprave vareného jedla doma či v spoločnom stravovaní, ale treba sa vystríhať aj nadmernej konzumácii slaných syrov, údenín či pochutín, akými sú zemiakové lupienky, hranolky, chrumky či tyčinky.

Zvyšuje chuť do jedla

Zvýšený príjem soli je podľa odborníkov nepriamo zodpovedný aj za obezitu. „Ľudia, ktorí presáľajú, majú väčšiu chuť do jedla,“ vysvetľujú. RÚVZ pripomenul, že pri nadmernom príjme soli a následnom zvýšenom vylučovaní sodíka močom dochádza „aj k vyšším stratám vápnika, čo je príčinou vzniku osteopénie a neskôr osteoporózy“. Vysoký príjem soli komplikuje podľa odborníkov aj priebeh iných ochorení, ako napríklad cukrovky, astmy či Alzheimerovej choroby.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM