Rôzne

Najväčší jarmok na Slovensku: Spišský trh ponúkne približne 500 stánkov, gastro zónu i zábavné atrakcie

63. ročník tradičného Spišského trhu privíta návštevníkov už tento týždeň. V Spišskej Novej Vsi finišujú prípravy a primátor mesta prezradil, na čo sa môžeme tešiť.

Ilustračný obrázok k článku Najväčší jarmok na Slovensku: Spišský trh ponúkne približne 500 stánkov, gastro zónu i zábavné atrakcie
Zdroj: Dnes24.sk

Na najväčšom šošovkovitom námestí na Slovensku a v jeho okolí sa od štvrtka 18. júla do nedele 21. júla rozloží približne 500 predajcov tovaru z celého Slovenska i zahraničia. „Pozornosť návštevníkov pritiahne gastro zóna a najmä medzi mládežou obľúbené zábavné atrakcie,“ upozornil primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik. Tradíciu výstavníctva pripomenie aj SPIŠ*EXPO 2019, 52. ročník nízkonákladovej celoslovenskej výstavy sa uskutoční v tamojšej Športovej hale.

O popularite Spišského trhu svedčí aj fakt, že ho Spišskonovovešťania hlasovaním zaradili medzi sedem divov mesta v ankete z roku 2010. „Málokto si uvedomuje, že náš Spišský trh je, podľa našich informácií, skutočne najväčším jarmokom na Slovensku. Jeho tradícia začínala v 50. rokoch minulého storočia, kedy bol nedostatok tovaru a trh slúžil na zásobovanie obyvateľstva. Neskôr k tradičnému trhu pribudla výstavnícka časť, kde sa prezentovali nielen výrobky zo Spiša, ale z celej Československej republiky,“ pripomína primátor.

Desiatky rokov bol trh známy nielen maskotom človeka chodiaceho v medvedej koži, ale predovšetkým ochutnávkou pôvodných spišských párkov a kolotočmi. Za tie roky menil trh svoju podobu a v súčasnosti, v podmienkach konzumnej spoločnosti, je podľa Bečarika ťažké predstaviť si rady na metly alebo košele. „Podujatie sa za tie roky stalo ideálnou príležitosťou stretnúť sa s rodinou a priateľmi, zabaviť sa, ochutnať dobroty a užiť si prázdninovú atmosféru. Stánkový predaj je však naďalej súčasťou koloritu Spišského trhu a je oň skutočne veľký záujem,“ skonštatoval.

V sortimente budú oproti minulosti viac zastúpené remeselné výrobky, darčekové predmety, výrobky zo skla či keramika. Milovníci tradičných jedál si prídu na svoje, na Školskej ulici môžu ochutnať halušky, na Letnej ulici nájdu v ponuke spišské pirohy, štrúdle a chýbať nebudú ani frgále – tradičné moravské kysnuté koláče.

Moderná doba prináša podľa organizátorov aj moderné ekologické prístupy, obnoviteľnosť zdrojov a zodpovednosť k životnému prostrediu ovplyvnila aj Spišský trh. Jedlá a nápoje sa preto musia podľa organizačného poriadku podávať v jednorazových nenávratných obaloch vyrobených z biodegradova­teľných kompostovateľných plastov. „Vítam toto ekologické myslenie, registrujem aj aktivity gymnazistov v tejto oblasti ako aj niektorých mestských poslancov. Do budúcnosti musí mesto zmeniť všeobecne záväzné nariadenie o používaní plastov na verejných akciách. Dôležité však je podľa mňa zmeniť myslenie nás všetkých a to nielen v otázke recyklovania, ale v udržiavaní čistoty a poriadku v meste a okolí, v minimalizovaní čiernych skládok a podobne,“ zdôraznil Bečarik.

Už tradične je kultúrna ponuka v rámci Spišského trhu bohatá a žánrovo prispôsobená typu podujatia. Návštevníci si tak užijú folklór, divadlo, ale aj rockovú hudbu, prezentovať sa budú tiež viaceré partnerské mestá.

foto: ilustračné

Program:

19. júl 2019 – piatok
10:00 – Divadlo Cililing Prešov / Chudobných rodičov syn – rozprávka pre deti
11:30 – Ľudová hudba Štefana Cínu
12:30 – Spevácka skupina Lipa zo Spišskej Novej Vsi
13:00 – Do kolečka do kola… (pestrofarebný program detí CVČ Adam zo Spišskej Novej Vsi, Detský folklórny súbor Ihrik pri MKC Spišská Nová Ves)
14:30 – Folklórna skupina Harihovčan z Harichoviec, Harihovske dziefčatečka – tance a piesne, Folklórny súbor Čačina pri MKC Spišská Nová Ves, Hudba, tance a piesne zo Spiša, Šariša a Zemplína, Kym žiješ, tancuj a špivaj… Folklórny súbor Vargovčan z Hanušoviec nad Topľou, Tance z regiónov Šariš, Zemplín, tance Rusínov
18:00 – Slávnostné otvorenie 64. Spišského trhu, Skupina historického šermu Jago Spišská Nová Ves, Campana batucada – bubnová show, FS Čačina, Spevácka skupina Šafolka, Balet
18:45 – Sprievod mestom
19:00 – A mi už idzeme, pesnički ňešeme… Spevácka skupina Šafolka, ľudová hudba Oriešok a sólisti speváci ZUŠ D. Štraucha zo Smižian

ZABÁVA SA CELÉ MESTO
21:00 Metalinda / legendárna rocková skupina oslávi s nami 35 rokov s novým albumom Moja hviezda žije
22:30 – 01:00 Do tanca Vám hrá hudobná skupina TIP zo Spišskej Novej Vsi

20. júl 2019 – sobota
10:00 – Ľudová hudba Vlada Kubáňa zo Spišskej Novej Vsi
11:00 – Divadelný svet Spišská Nová Ves – rozprávka pre deti / Edo drevo a jeho kamaráti
12:00 – Mužská spevácka skupina Užan z Lekároviec / piesne zo Zemplína
13:00 – Ľudová hudba Romana Barabasa zo Spišskej Novej Vsi
14:30 – Weteráni – country duo zo Spišského Podhradia
16:30 – Na Porači pri Jaročku v ulici / folklórna skupina Poračan a spevácka skupina Jedlička z Poráča – rusínske spevy a tance
18:30 – Veronika Rabada so skupinou / koncert slovenskej speváčky a herečky

ZABÁVA SA CELÉ MESTO
21:00 – Rednex / celosvetovo populárna švédska techno-folk-bluegrassová skupina Ich hity Cotton Eye, Wish You Were Here, The Spirit of the Hawk zožali obrovský medzinárodný úspech.
22:30 – 01:00 – Starband – do tanca vám hrá hudobná skupina z Popradu slovenské, české a svetové hity

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie