Monika Gécziová Kultúra

Najvyššia medzinárodná účasť: V Tatrách sa stretnú literáti zo siedmich krajín

Štvrtý ročník medzinárodného literárneho festivalu Tatranská literárna jar bude výnimočný doposiaľ najvyššou medzinárodnou účasťou. Tatry navštívia autori až zo siedmich európskych krajín.

Ilustračný obrázok k článku Najvyššia medzinárodná účasť: V Tatrách sa stretnú literáti zo siedmich krajín
Zdroj: Dnes24.sk

Česi, Poliaci, Ukrajinci, Srbi, Maďari, Rumuni a domáci Slováci sa budú v rámci štvordňového stretnutia v dňoch od 11. do 15. apríla vo Vysokých Tatrách orientovať na prehĺbenie literárnych vzťahov medzi sebou, pričom atmosféru podujatia dotvorí aj bohatý sprievodný program.

Neodmysliteľnou súčasťou Tatranskej literárnej jari bude okrem iného séria besied a prezentácií na školách a v knižniciach v Poprade, Svite a v Starom Smokovci, počas ktorých poprední spisovatelia zo siedmich štátov Európy predstavia časť svojho diela. Okrem stretnutia s verejnosťou čakajú autorov literárne večery, návšteva Ľadového dómu na Hrebienku, ako aj prijatie v obradnej sieni mesta Vysoké Tatry. V rámci podujatia sa uskutoční kolokvium k otázkam spolupráce zúčastnených spisovateľských združení, vydavateľských zámerov a prekladov literárnych diel.

Zahraniční hostia i domáci spisovatelia sa tiež vydajú po stopách významných spisovateľov. „Vzhľadom na skutočnosť, že mesto Vysoké Tatry má množstvo zaujímavých a historicky významných miest aj v spojitosti s literárnym umením, rozhodli sme sa, že do programu zaradíme aj návštevu pamätníka Franza Kafku v Tatranských Matliaroch, pamätnej dosky Jiřího Wolkra v Tatranskej Polianke a pamätníka Maše Haľamovej na Štrbskom Plese. Títo umelci v Tatrách strávili istú etapu svojho života, zanechali tu stopy aj časti svojho diela, je preto nanajvýš vhodné, vzdať im úctu,“ upresnil na margo tohtoročnej novinky Ján Bendík, vedúci oddelenia kultúry a športu Mestského úradu vo Vysokých Tatrách.

Leitmotívom všetkých programov už tradičného podujatia bude Dunaj. Mimoriadnou a dôležitou súčasťou tohto ročníka festivalu bude tiež prezentácia medzinárodnej antológie poézie klasikov podunajských krajín Veľký pán Dunaj, ktorá je produktom viacročnej medzinárodnej spolupráce spisovateľských organizácií podunajských štátov. „V literatúrach národov spojených s touto európskou veľriekou je nielen riekou života, ale aj riekou spájajúcou každého z nás s vlasťou, kultúrnymi spoločenstvami, v ktorých sa odrážajú naše spoločné dejiny, v ktorých sa zrkadlia naše súčasné i budúce nádeje,“ uviedol predseda Spolku slovenských spisovateľov a zároveň jeden zo zostavovateľov jedinečnej publikácie Miroslav Bielik.

foto: ilustračné

Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM