Správy

Slovensko ZABODOVALO: NASA zverejnila ako snímku dňa záber kométy nad Štrbským plesom!

NASA ako astronomickú snímku dňa každý deň zverejňuje fotografiu vesmíru spolu s krátkym vysvetlením od profesionálneho astronóma.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko ZABODOVALO: NASA zverejnila ako snímku dňa záber kométy nad Štrbským plesom!
1
Galéria

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v utorok zverejnil ako svoju astronomickú snímku dňa fotografiu Kométa a dva vozy, ktorá vznikla v januári vo Vysokých Tatrách na území Slovenska. TASR o tom informoval autor snímky Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.

Snímku s názvom Kométa a dva vozy (A Comet and Two Dippers) zhotovil Horálek 26. januára tohto roka vo Vysokých Tatrách, kam išiel s cieľom pozorovať kométu C/2022 E3 ZTF.

Už 16. zo Slovenska

Kométa sa v tom období nachádzala medzi súhvezdiami Malý voz a Veľký voz.

„Snímka vznikla na odbočke k Popradskému plesu na cestnej magistrále Vysokých Tatier ráno okolo 02.00 hod.,“ napísal autor v tlačovej správe. Ide už v poradí o 16. snímku publikovanú americkou vesmírnou agentúrou NASA, ktorá vznikla na slovenskom území, pripomenul Horálek.

Kométa C/2022 E3 ZTF sa k Zemi najviac priblížila 1. februára 2023, keď sa dostala do vzdialenosti približne 42 miliónov kilometrov. V súčasnosti sa už od Zeme vzďaľuje.

NASA ako astronomickú snímku dňa každý deň zverejňuje fotografiu vesmíru spolu s krátkym vysvetlením od profesionálneho astronóma, píše kozmická agentúra na svojej webovej stránke.

Objektívom: Kométa nad Štrbským plesom je snímkou dňa NASA
1
Galéria
Zdroj: Petr Horálek

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM