Našli ju v Poprade: Časť JEDINEČNEJ drevenej kniežacej hrobky sa vracia na Slovensko
O živote a smrti slávneho kniežaťa sa pripravuje stála expozícia v Podtatranskom múzeu. Tá sa iste stane novou príťažlivou atrakciou kultúrneho turizmu.
Na Slovensko sa po rokoch konzervovania vráti časť jedinečnej drevenej kniežacej hrobky starej viac ako 1 600 rokov. Mimoriadne vzácna hrobka z čias sťahovania národov bola nájdená v roku 2006 v Poprade-Matejovciach.
Jej súčasti sa odvtedy konzervovali v špecializovaných laboratóriách v Schleswigu.
Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:
Nemeckí špecialisti sa spolu s odborníkmi Archeologického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre a Podtatranského múzea podieľali aj priamo na štvormesačnom záchrannom výskume.
Vzácny unikát
V čase objavu odborníci upozorňovali, že hrobka zo 4. storočia je vzácnym európskym unikátom.
Aj keď bola pred stáročiami vykradnutá, vďaka vhodným pôdnym podmienkam sa v nej zachovalo to, čo archeológovia bežne nenachádzajú. Našlo sa v nej zachované drevo, kože, textílie a ďalšie organické nálezy, ktoré sa v pôde väčšinou rozložia.
„Práve v tom spočíva jedinečnosť hrobky. Nájsť z dreva vysústružené posmrtné lôžko či stôl, kožené puzdro na luk, časti vzorovanej tapisérie, drevený sarkofág, drevené máry, na ktorých niesli mŕtveho do hrobu, a množstvo ďalších jedinečných predmetov zo začiatku doby sťahovania národov je snom každého archeológa,“ uviedol riaditeľ AÚ Matej Ruttkay.
Viac správ z Popradu:
Drevá, z ktorých bol vybudovaný posmrtný podzemný zrub, vážili spolu približne desať ton. Pochádzali z vonkajšej komory vrátane jej podlahy a plochej strechy.
Nová metóda
„Z technických a najmä z finančných dôvodov ich nebolo možné konzervovať osvedčenou metódou, pri ktorej sa drevo napúšťa konzervačným roztokom, takzvaným polyetylénglykolom (PEG). Nemeckí odborníci preto po dohode a v spolupráci s AÚ SAV vyvinuli novú metódu kontrolovaného procesu prirodzeného vysušovania popradských driev. Tento ekologický spôsob si na rozdiel od pôvodných plánov vyžiadal o niekoľko rokov dlhší čas záverečných úprav. Tie budú pokračovať aj po prevezení nálezov v špeciálnych klimatizovaných depozitároch AÚ SAV v Nitre,“ vysvetlil Ruttkay.
Zostaňte u nás, máme ďalšie nové správy:
Ako pripomenul, časti hrobky dovezú z Nemecka dva kamióny. „Slávnostné oficiálne vrátenie zakonzervovaných drevených konštrukcií prebehne za prítomnosti nemeckých i slovenských špecialistov a odborníkov 9. mája o 11.00 h v Nitre, v areáli bývalých kasární pod Zoborom na Dobšinského ulici. Tu sa bude zároveň možné zoznámiť s najdôležitejšími nálezmi z tohto archeologického objavu európskeho významu,“ informoval Ruttkay.
Príťažlivá atrakcia
Príbeh hrobky a výsledky jej výskumu už boli sprístupnené v množstve vedeckých štúdií. Vyšla o nej aj sumarizujúca monografia s názvom Knieža z Popradu a jeho hrobka.
„O živote a smrti dnes už slávneho kniežaťa sa pripravuje stála expozícia v Podtatranskom múzeu v Poprade. Tá sa nepochybne stane novou príťažlivou atrakciou nášho kultúrneho turizmu. Jej súčasťou budú všetky najvýznamnejšie nálezy z hrobky. Zo samotnej hlavnej komory tam bude z priestorových dôvodov vystavená ukážka niekoľkých trámov,“ dodal Ruttkay.
ilustračné foto