Netradičná ružová skriňa v Poprade púta pozornosť: TOTO je príbeh Všehošatníka
Zdieľané potraviny v obale a verejná skriňa s oblečením či s knihami a inými drobnosťami. To všetko Popradčania môžu využiť vďaka Kultúre, ktorá neexistuje.
Všehošatník vznikol v apríli 2023, Všehobufet sa k nemu pridal len nedávno. Oba objekty nadväzujú na projekty, ktoré sme v podchode do Spišskej Soboty mohli zažiť už v minulosti.
Ružová skriňa
„Igor Hanečák tam spolu s ostatnými dobrovoľníkmi pod názvom Projekt podchod realizovali napr. Zónu bez peňazí, ktorá fungovala ako priestor na zdieľanie vecí zadarmo, od kohokoľvek a komukoľvek. My sme tomu dodali nový šat v podobe ružovej skrine. Všehobufet sme zostrojili spolu s Igorom, ktorý nás s touto myšlienkou oslovil,“ prezradila viac zo zákulisia pre poprad.dnes24.sk Jana Mlynarčíková z OZ Kultúra, ktorá neexistuje.
Je určený na zdieľanie trvanlivých potravín v obale, najlepšie neotvorených a v záruke.
Všehošatník je pre zmeu verejná skriňa s oblečením, ale aj s knihami a inými drobnosťami.
Aby sa nehanbili
„Ako z ich názvov vyplýva, sú verejným majetkom a sú určené pre všetkých. Chceme, aby sa ľudia nehanbili, alebo aby sa neštítili si odtiaľ niečo vziať. Podporia tým recykláciu a človeka to poteší; či už niečo darovať, alebo byť obdarovaný niekým cudzím,“ prezradila ďalej Mlynarčíková s tým, že je dobré, ak si ľudia nevezmú všetko pre seba, ale nechajú niečo aj iným, ktorí to môžu potrebovať viac.
Ministerstvo plánuje veľké ZMENY maturít: Nezostane kameň na kameni!
Muž sa nechal zaočkovať proti koronavírusu 217-krát! Ako dopadol jeho imunitný systém?
Najzávažnejšie poškodený bol zatiaľ Všehobufet, ktorý musel čakať na opravu. Potrebovali však len nájsť ten správny materiál a opäť sa doňho neskôr dalo „ísť najesť“.
Upratujú aj neznámi
„Všehošatník sa na pár odrenín a nápisov drží veľmi dobre. Je pravdou, že sa pri ňom niekedy objaví neporiadok, ktorý však my alebo aj nám nezmámi ľudia upratujú. Staráme sa o nich teda spoločne,“ vysvetlila ďalej Mlynarčíková.
Zaujímalo nás tiež, prečo sa autori projektu vlastne rozhodli založiť Kultúru, ktorá neexistuje a čo presne má symbolizovať.
„Náš názov Kultúra, ktorá neexistuje, vznikol ako pomenovanie stavu, pozorovania okolia a potreby kultúry, ktorá v Poprade z rôznych príčin chýba. Bol to dostatočne chytľavý slogan, aby pritiahol ľudí s podobným problémom: existuje v Poprade kultúra? Našou prirodzenou odpoveďou bolo: poďme si ju vytvoriť,“ hovorí ďalej Jana.
Vítajú každého
Pod týmto názvom sa tak paradoxne schováva kultúra, ktorá existuje.
Ide o komunitou priateľov, ktorých spája spoločný cieľ: prepájať sa a spolupracovať za účelom budovania niečoho väčšieho, čo má potenciál zlepšiť život ľudí v Poprade a okolí.
Túžia prepájať aj iné komunity a poskytnúť im priestor na vzájomné poznanie sa a tvorbu. Ich komunita víta každého. „Záleží nám na otvorenosti, priateľskosti, aktivizácii jednotlivých členov, vzájomnej pomoci a naslúchaniu si,“ opísala Mlynarčíková.
Biedronka potrebuje na Slovensku obsadiť DVE dôležité funkcie: Láka aj na VYSOKÝ plat
Minimálne odvody dosiahnu v roku 2025 REKORDNÚ výšku: Živnostníci si priplatia DESIATKY eur
Okrem toho, Kultúra, ktorá neexistuje organizuje väčšinu svojich aktivít v kultúrno-komunitnom priestore – Koľaji 22.
Rozvíjanie popradskej kultúry
Je to bezpečný priestor pre ľudí, ktorí taký priestor potrebujú, vyhľadávajú alebo tvoria.
„Je to inkubátor, kde sa kultúra a komunita tvoria tak, aby boli z dlhodobého hľadiska udržateľné a v Poprade fungujúce. Posolstvom Koľaje22 je ponúkanie príležitostí, či už pre umelecky činné osoby, ktoré sa u nás môžu realizovať alebo pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do tímu dobrovoľníkov a pomáhať rozvíjať popradskú kultúru,“ vysvetlila ďalej Mlynarčíková.
Je tu tak možnosť prepájať sa, spolupracovať a vzájomne sa podporovať. Kto tak má záujem vystupovať, alebo pomôcť s organizáciou, môže sa k nim prihlásiť.