Nezodpovední turisti riskujú viac a viac: Ferrata Kyseľ pochybenie neodpúšťa
Turisti v národnom parku Slovenský raj často porušujú pravidlá a do rokliny Kyseľ chodia napríklad aj bez ferratového setu.
Presné pravidlá pobytu vo ferrate Kyseľ sa nachádzajú v návštevnom poriadku tejto rokliny. „My ľudí strážiť nemôžeme, môžeme im to len odporučiť, aby sme predišli ťažším úrazom. Aj v tejto rokline sme zaregistrovali niekoľko drobných poranení,“ povedal riaditeľ Oblastného strediska Horskej záchrannej služby (HZS) Slovenský raj Ivan Krajčír.
Prechod roklinou je možný len v jednom smere, a to zdola nahor. Na jej absolvovanie musia byť turisti vybavení ferratovým setom s tlmičom pádov, prilbou a pevnou protišmykovou obuvou. V prevádzkovom poriadku ferraty sa uvádza, že návštevníci tejto rokliny by mali mať aj rukavice, čím by predišli malým zraneniam. Podľa Krajčíra ich však turisti často nemajú.
Tento rok horskí záchranári v rokline Kyseľ zasahovali aj pri netradičných situáciách. „Išlo napríklad o poštípanie včelami. Zranený bol vo vážnom stave. Kuriózny prípad sme zaznamenali, keď turistu uhryzol had,“ povedal riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj.
Krajčír poznamenal, že na turistiku sa má chodiť v ranných hodinách. „Počas tejto sezóny sme zaznamenali nárast zablúdených turistov. Ľudia vychádzajú na túru neskoro a pobyt v prírode sa im predĺži do večerných hodín. Vtedy sú už unavení a mnohokrát zablúdia,“ objasnil. V priebehu tohto roka pribudlo v Slovenskom raji aj prípadov, ktoré sa týkali pádov do roklín či v Prielome Hornádu.
Podľa riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila sa pri náročných túrach objavujú aj problémy s deťmi. Rodičia by podľa neho mali zvážiť, na akú túru dieťa vezmú. Ako doplnil, napríklad v prevádzkovom poriadku rokliny Kyseľ sa neodporúča vstup deťom do šesť rokov. „Určite nie je dobré, ak je v Kyseli dieťa v sedačke. Rodič tam má sám so sebou čo robiť, aby roklinu zvládol, a nie to ešte s dieťaťom v sedačke,“ uzavrel Dražil.