Peter Handzuš Rôzne

Nie je nám to jedno: Sviečka za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v Poprade

Niekoľko desiatok ľudí sa stretlo v centre Popradu, aby zapálilo sviečku za investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Ilustračný obrázok k článku Nie je nám to jedno: Sviečka za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v Poprade
Foto: Peter Handzuš

Pri pamätnej tabuli na obete vpádu komunistických armád do Československa sa v stredu podvečer stretlo niekoľko desiatok ľudí, ktorým nie je jedno, čo sa deje v našej republike. “Som rada, že sme sa tu stretli a svojou prítomnosťou sme vyjadrili súcit a spolupatričnosť s rodinou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Hovorí sa, že aký národ, taká vláda. Ja tomu odmietam uveriť. Budem rada, ak budeme pamätať na týchto dvoch mladých ľudí a budeme sa snažiť, aby táto krajina vyzerala tak, ako vyzeráme my, slušní, čestní, poctiví ľudia,” povedla pri zapálených sviečkach Veronika Galeková, ktorá udalosť “Sviečka za Janka Kuciaka a Martinku Kušnírovú v Poprade” zorganizovala cez sociálnu sieť.

Veronika Galeková, sa pod Tatry vrátila z Bratislavy po osemnástich rokoch, kde sa podobných spomienkových a protestných udalostí zúčastňovala pravidelne. "Ľudia sa tam stále pýtali, prečo sa podobné veci nedejú v regiónoch, tak to teraz cítim, ako takú svoju zodpovednosť a povinnosť. A druhá vec je, že sa ma to naozaj dotklo a nechcela som kôli zapáleniu sviečky cestovať do Bratislavy,” uviedla organizátorka stretnutia Veronika Galeková.

Galeková vyjadrila názor, že sa nediví, že teraz môžu mať novinári strach. Riešením ale určite nie je byť ticho. To by mal byť aj cieľ takýchto akcií, vyjadriť podporu verejnosti a nešíriť emócie strachu. Je správne odkrývať veci, ktoré sa na Slovensku dejú. “Ak sa novinári rozhodnú pokračovať v práci Jána Kuciaka, majú podporu minimálne ľudí, ktorí prišli na takéto stretnutia, ktoré sa konajú v týchto dňoch na mnohých miestach po celom Slovensku,” povedala organizátorka stretnutia a dodala: “Za seba môžem povedať, že tu prídem opäť. Dnes tu zaznievali hlasy, že sa to má opakovať. Ak sa tu stretneme každý týždeň dvaja, dvadsiati alebo nás bude dvesto, určito to má význam. Chceme myslieť na týchto dvoch mladých ľudí, to je podstata. Kým sa to nevyrieši, treba na nich myslieť a pripomínať to, že chceme, aby sa ich úkladná vražda vyriešila.”

Sviečky pod fotografiou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na námestí sv. Egídia v Poprade pribúdali do neskorých večerných hodín. Svoj postoj tak prichádzali vyjadríť aj ľudia, ktorí sa nemohli dostaviť na podvečerné stretnutie.

Najbližší občiansky pochod na pamiatku investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorého zavraždili aj s priateľkou Martinou Kušnírovou bude v Poprade už v piatok 2. marca 2018. Účastníci pochodu sa stretnú o 20:00 pred OC Forum a odtiaľ sa presunú k pamätnej tabuli Jozefa Bonka na námestí sv. Egídia.

Sviečka za Janka Kuciaka a Martinku Kušnírovú v Poprade
17
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie