Správy

Niekde už vypadáva omietka i pôvodné murivo: Fasáda Kostola sv. Egídia potrebuje obnovu

Len na fasádu Kostola sv. Egídia bude potrebných minimálne 120-tisíc eur. Podobný problém je aj pri vedľajšej renesančnej zvonici.

Ilustračný obrázok k článku Niekde už vypadáva omietka i pôvodné murivo: Fasáda Kostola sv. Egídia potrebuje obnovu
8
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Fasáda Kostola sv. Egídia v Poprade potrebuje obnovu, v niektorých častiach už vypadáva omietka i pôvodné murivo.

Rastislav Ovšonka, miestny aktivista, ktorý sa niekoľko rokov snaží o zveľadenia najhodnotnejšej pamiatky na popradskom námestí, uviedol, že podobný problém je aj na vedľa stojacej renesančnej zvonici.

„Čo sa týka kostola, tak najhoršie je na tom fasáda nad ochodzou na veži, a takisto spodná časť, kde sa asi pred štyrmi rokmi obila omietka pre vlhkosť. Kostol sa sušil a teraz je čas fasádu opraviť,“ priblížil Ovšonka.

Hrozí pád

Na objekte zvonice je podobný problém na streche, ale aj na štítkovej atike v hornej časti stavby. Taktiež tam vypadávajú kusy omietky a muriva, dokonca na jednom rohu je omietka na niekoľko centimetrov oddelená od samotnej steny a hrozí aj pád väčších kusov omietky.

Rímskokatolícka farnosť, ktorá je majiteľom oboch objektov, preto pripravuje dva projekty a na záchranu pamiatok sa pokúsi získať zdroje z programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom.

Len fasáda 120-tisíc eur

Ovšonka odhaduje, že len na fasádu Kostola sv. Egídia bude potrebných minimálne 120-tisíc eur.

„Čo sa týka zvonice, to ešte nemáme vyčíslené, tam bude problematické oplechovanie atiky,“ dodal s tým, že v prípade kostola bude spolufinancovanie farnosti na úrovni päť percent, pri zvonici 20 percent, keďže objekt sa prenajíma.

Dĺžka samotných prác podľa neho závisí od výšky schválenej dotácie, zámer budú konzultovať aj s pamiatkarmi.

Naposledy v roku 1958

V tomto roku sa podarilo na kostole z druhej polovice 13. storočia dokončiť výmenu šindľovej strechy.

„Potrebujeme tam však ešte vymeniť niektoré medené prvky, dať do poriadku dažďové zvody a časť z nich aj odkanalizovať. Aj tieto práce chceme zahrnúť do projektu obnovy na budúci rok,“ doplnil Ovšonka.

Posledná veľká rekonštrukcia zvonice bola ešte v roku 1958, poveternostné vplyvy sa však podpísali pod jej zlý stav.

Problémom je najmä voda, ktorá spôsobuje problémy aj vo vnútri stavby. Objekt vedľa kostola postavili v roku 1663 a pôvodne mal aj veľmi peknú sgrafitovú výzdobu.

Tá však bola veľmi poškodená a pri spomínanej rekonštrukcii v minulom storočí ju úplne odstránili.

„Naším zámerom je obnoviť aspoň nápisy, ktoré boli na východnej a západnej stene zvonice. Zachovali sa aj nejaké fotografie, bol tam chronostichon, v latinskom texte bolo napísanie ‚jún začal dielo a august ho úspešne dokončil‘,“ objasnil Ovšonka, ktorý verí, že s oboma projektmi sa im podarí uspieť.

Objektívom: Stav fasády kostola Sv. Egídia v Poprade
8
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM