Martin Sýkora Rôzne

Niekoľko tohtoročných rarít v tatranskej záhrade: Videli ste ich kvitnúť?

Kto si myslí, že Tatranská Lomnica nie je miestom pre milovníkov flóry, veľmi sa mýli! Práve tohtoročná sezóna ukázala, že je čo obdivovať. Nechýbali ani kuriozity!

Ilustračný obrázok k článku Niekoľko tohtoročných rarít v tatranskej záhrade: Videli ste ich kvitnúť?
1
Galéria
Zdroj: Štátne lesy TANAP-u

Tisíce ľudí za tatranskou kvetenou

Príležitosť pozrieť si Expozíciu tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici využili uplynulý víkend poslední tohtoroční návštevníci. „Od pondelka je botanická záhrada už zatvorená. Šancu zoznámiť sa so vzácnymi druhmi tatranskej flóry ponúkneme záujemcom až v máji budúceho roka,“ informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov TANAPu. Počas uplynulých štyroch mesiacov si prehliadku expozície nenechalo ujsť približne 13 000 návštev­níkov, čo je o takmer tisíc viac ako minulý rok. Vedúca expozície Janka Černická doplnila, že prevažovali najmä seniori a rodiny s deťmi.

Rarity a kuriozity

Na ploche 3,2 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach obdivovať vyše 300 druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk, cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Hoci väčšina kvetov má svoje optimum v máji a júni, ich kvitnúce hlavičky bolo vidieť ešte aj v septembri. „Prekvapilo ma, že poniklec slovenský zakvitol druhýkrát v auguste. Doteraz sa nám to ešte nestalo. Takisto mak tatranský, endemický druh Tatier, s ktorým sa turisti bežne nestretnú, kvitol v botanickej záhrade tento rok počas celej sezóny,“ konkretizovala Černická. Aj túto sezónu si vybrané druhy kvetov a drevín mohli návštevníci priamo v botanickej záhrade aj kúpiť, najväčší záujem bol o plesnivec alpínsky, ale aj horec Clusiov, silenku bezbyľovú či dryádku osemlupienkovú, mak tatranský. Návštevníkov zaujala aj novinka v podobe vtáčích búdok, ktoré v areáli nainštalovali po minulej zime. Aktivitu zaznamenali v približne polovici z nich.

„Niektoré sme zámerne umiestnili tak, aby návštevníci priamo z lavičiek mohli pozorovať, čo sa v búdkach deje. Samozrejme, v dostatočnej vzdialenosti, tak aby ich obyvateľov nerušili,“ dodala Černická.

Návštevníkov podľa nej potešil aj zrekonštruovaný chodník cez rašelinisko, zamestnanci expozície zase ocenili nový zavlažovací systém.

Prípravy na zimu

V súčasnosti sú už takmer všetky rastliny v botanickej záhrade odkvitnuté. Počas mesiacov, keď je expozícia pre verejnosť zatvorená, však na jej zamestnancov čaká množstvo práce. „Všetky rastliny v produkčnej záhrade musíme dôkladne vyplieť od buriny a črepníky zapustiť do pilinového substrátu, aby sme zabránili vymrznutiu koreňového systému a udržali vlhkosť. Pozbierané a vysušené semená rastlín je potrebné vyčistiť a pripraviť na jesenný výsev pre budúcu sezónu. Okrem toho vypustíme zavlažovací systém a vyčistíme dná jazierok, šácht a prívodov od nánosov bahna. Menovky jednotlivých rastlín treba pozbierať a uskladniť, takisto sa musíme postarať o informačné tabule a inventár. Na prezimovanie je potrebné pripraviť aj vstupný objekt. Urobiť treba tiež inventúru rastlín v produkčnej záhrade,“ priblížila Černická práce, ktoré musia stihnúť pred príchodom snehu.

Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM