Noc múzeí a galérií mala u nás modrastý nádych

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo európskych národov. Podtatranské múzeum v Poprade sa doň zapojilo po piatykrát. V sobotu sprístupnilo sk

Pavol Krupka

Toto náročné a zároveň krásne remeslo možno bezpochyby nazvať umením. Kedysi dávno sa na severovýchod Slovenska rozšírilo z Poľska, posledné modrotlačiarstvo u nás prestalo byť aktívne v minulom roku. Až do roku 1974 sa táto výroba udržala v Hranovnici, zanikla so smrťou majstra farbiara Elemíra Montška. Pokusy o jej obnovenie by si zaslúžili samostatný článok, nateraz len spomenieme fakt, že napriek úsiliu kultúrnych pracovníkov zo štátnej správy a hlavne pracovníkov Podtatranského múzea sa to od roku 1980 nepodarilo.

Modrotlačiarsku históriu a techniku si však môžeme pozrieť v Podtatranskom múzeu, kde tvorí stálu expozíciu. V blízkej budúcnosti sa uvažuje o jej reinštalácii. Podujatie Noc múzeí a galérií umožnilo záujemcom nahliadnuť hlbšie pod pokrievku tohto krásneho remesla. Návštevníci sa mohli zoznámiť s výrobným postupom a vyskúšať si pozitívnu tlač s použitím autentických modrotlačiarskych foriem, ktorých má múzeum vo svojich zbierkach okolo deväťsto. Sprievodkyňou podujatia bola etnografka múzea Michaela Kočišová.

Fotogaléria a video zachytáva sobotňajšie dianie v Podtatranskom múzeu. Rozhovor s príbuznou tlačiara Elemíra Montška a možno aj vyjadrenie starostu obce Hranovnica prinesieme v samostatnom článku.

Súvisiace články: http://www.poprad24.sk/clanky?… http://www.poprad24.sk/clanky?… http://www.poprad24.sk/clanky?…

//Zdroje: http://www.muzeum.sk/?… http://www.uluv.sk/…vyroby-3286/ //

Tento článok nie je možné komentovať.