Rôzne

Observatórium na Lomnickom štíte sa radí k svetovej špičke: Slovenské výskumy zaujali i Američanov

Observatórium na Lomnickom štíte sa vďaka unikátnym prístrojom zaradilo medzi svetovú špičku v oblasti výskumu slnečnej koróny. A aktuálne sa astronómovia tešia i z prestíže, ktorej sa Slovensku dostalo. Toto je dôvod.

Ilustračný obrázok k článku Observatórium na Lomnickom štíte sa radí k svetovej špičke: Slovenské výskumy zaujali i Američanov

„Naše výskumy zaujali dokonca aj Američanov, ktorí prejavili záujem o spoluprácu. Žiadaným sa vo svete astronómie stal Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV), ktorý má vďaka eurofondom špičkové vybavenie,“ uviedla Romana Slušná z komunikačného odboru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. 

Tri dopytovo orientované projekty implementovali v programovom období 2007 – 2013 v rámci operačného programu Výskum a vývoj cez Agentúru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy. Na projekty získali slovenskí astronómovia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja spolu viac ako 6,8 milióna eur. Dnes sú na dennom poriadku správy o hrozbe asteroidov alebo blízkosti meteoritov v slnečnom žiarení. A práve toto sú oblasti, na ktoré sú tri europrojekty zamerané. 

„V rámci Centra kozmických výskumov má na skúmanie vplyvu kozmického počasia Slovensko jeden z dvoch koronálnych multikanálových polarimetrov na svete. Ten umožňuje priame merania rýchlostných a magnetických polí v slnečnej koróne. Vďaka najväčšiemu ďalekohľadu na Slovensku a najväčšiemu prístroju na blízko zemské objekty v Európe s priemerom hlavného zrkadla 130 centimetrov sa radíme k astronomickej špičke. Dopady väčších telies do atmosféry alebo až na zemský povrch zas skúmajú vedci unikátnou bolidovou kamerou v rámci Európskej bolidovej siete,“ vymenúva Slušná.

V rámci projektu Obnova a budovanie technickej infraštruktúry má ústav podľa nej spárovanú unikátnu kombináciu prístrojov na svete, s ktorou sa dajú veľmi dobre monitorovať erupcie a výrony koronálnej hmoty smerom k nám. Slovensko sa v nedávnych dňoch oficiálne stalo aj členom Európskej vesmírnej agentúry. Pre krajinu je to prestíž, ktorá prinesie množstvo príležitostí a integruje ju aj do medzinárodných projektov.*** „Geografi sa potešili, samozrejme, aj poľnohospodári a mnoho ďalších odvetví, kde by sa zdalo, že nesúvisia s kozmickým výskumom. Potešili sa aj astronómovia, pretože sa nám bude ľahšie získavať pozorovací čas na družiciach ESA (European Space Agency), ktoré pozerajú nie smerom na Zem, ale ktoré pozerajú smerom do vesmíru. To znamená, že budeme mať ďaleko lepší prístup k špičkovým kozmickým dátam, ktoré sa zo Zeme nedajú získať,“*** uzatvára riaditeľ AÚ SAV pod Tatrami Aleš Kučera.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM