Peter Handzuš Správy

Oceňovali ženy do voza aj do koča. Podnikateľkou roka je Anna Glejdurová z Liptovskej Tepličky

Vidiecke ženy roka – Líderky 2012 dnes v Dražkovciach ocenili v piatich kategóriách na konferencii Vidieckeho parlamentu „Ženy do voza aj do koča“.

Ilustračný obrázok k článku Oceňovali ženy do voza aj do koča. Podnikateľkou roka je Anna Glejdurová z Liptovskej Tepličky
Zdroj: TASR

Podnikateľkou roka sa stala 60-ročná Anna Glejdúrová z Liptovskej Tepličky, ktorá sa výrazne zaslúžila o rozvoj miestneho poľnohospodárskeho družstva, obce a agroturistiky. Seniorkou roka je 69-ročná Viera Kováčiková z Belej-Dulíc, ktorá prispela k rozvoju obce a zúčastňovala sa na rôznych aktivitách ako členka spoločenských organizácií a pokračuje aj ako dôchodkyňa.

Aktivistkou roka sa stala 68-ročná Otília Jurgová z Dolnej Trnávky, ktorá mimoriadnym spôsobom dokázala aktivizovať ľudí v obci. Zozbierali staré predmety, nábytok, zariadenie izieb, riad, obrazy, oblečenie, ktoré roztriedili a inštalovali stálu expozíciu Izba starých materí, informovala predsedníčka Vidieckeho parlamentu (VIPA) Mária Behanovská.

Remeselníčkou roka je 46-ročná Daniela Ťapúchová z Novák. Podľa Behanovskej ako jediná v širokom okolí riasi sukne ku krojom, šije kroje, doplnky ku krojom a dobové oblečenia. Ocenenie politička roka prevzala 54-ročná Anna Borbuliaková z Krupiny. Ako poslankyňa mestského zastupiteľstva sa pričinila o organizovanie a vznik rôznych podujatí, ktoré prinášajú potešenie pre ľudí, doplnila predsedníčka VIPA.

Mimoriadne ocenenia získala Alžbeta Hanzlíková z Necpál in memoriam, ktorá pracovala ako vysokoškolská pedagogička na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Za príspevok k obnove kultúrnych pamiatok a rozvoju tradičných remesiel regiónov Abova, Zemplínu, Spiša a Šariša ocenili 58-ročnú Máriu Burčíkovú z Ruskova a 66-ročnú Teréziu Rybárovú z Hronského Beňadiku ocenili za sprevádzanie ľudí po kláštore sv. Benedikta a Panny Márie v Hronskom Beňadiku, prípravu publikácie o živote v obci a ďalšie každoročné aktivity, povedala Behanovská.

Vidiecke ženy ocenili v piatich kategóriách v rámci celodennej konferencie pod názvom Ženy do voza aj do koča. „Pretože vidiecke ženy takými sú. Musia vedieť mnoho činností, lebo musia byť multifunkčné. Inak to na dedine nejde. Začalo sa to jednou nomináciou za celé Slovensko, čo sa nám zdalo veľmi nespravodlivé,“ skonštatovala predsedníčka VIPA.

Spoluorganizátorkou podujatia bola europoslankyňa Monika Smolková. „Všetky dobré vlastnosti a schopnosti som nadobudla práve na vidieku. Či to bol kurz šitia alebo kurz varenia. A denno-denne som na vidieku. Pretože tam mám rodičov a viem, čo život na vidieku prináša. Preto som sa stala ich veľký fanúšik. A obdivujem ich, pretože mnohé sú už na dôchodku. Mohli by oddychovať, čítať rozprávky, čo určite tiež robia. Ale zapájajú sa do všetkých aktivít, ktoré život prináša. A väčšinou je to v prospech iných,“ uzatvorila Smolková.

Podnikateľkou roka je Anna Glejdurová z Liptovskej Tepličky
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM