Kultúra

Ojedinelý projekt v Tatranskej galérii: Mika Zimková v našom meste!

Stretnutím s herečkou Milkou Zimkovou a dvoma divadelnými predstaveniami pokračuje vo štvrtok v Tatranskej galérii séria podujatí My vám – vy nám - Integrácia umením 2019.

Ilustračný obrázok k článku Ojedinelý projekt v Tatranskej galérii: Mika Zimková v našom meste!
Zdroj: TASR

Ide o umelecko-edukatívny projekt, ktorý sa v starej elektrárni koná od 8. do 29. októbra tretíkrát a je určený pre ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia, zdravotne znevýhodnených, ale aj pre širokú verejnosť. Informovala o tom riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.

V rámci štvrtkového programu sa bude Zimková divákom prezentovať v dvoch predstaveniach, najprv v dopoludňajších hodinách to bude divadlo pod názvom Neveľo nás idze, neveľo nám treba, večer zase inscenácia Dva krát dva je šesť. „Súčasťou večerného programu bude aj autogramiáda a predstavenie knihy Milky Zimkovej Nerieš to, spojená s besedou. Túto herečku sme si vybrali preto, lebo sa pomaly začína vytrácať nárečie, zabúda sa na dialekt samotný. Budeme trošku hovoriť práve aj o nárečí, cieľom je, aby si ho mladí ľudia vážili, je to dedičstvo našich predkov, je to taká inakosť medzi nami a je potrebné ju zachovať,“ zdôraznila riaditeľka.

Podľa nej je o sériu podujatí v rámci projektu veľmi veľký záujem a galéria často ani nedokáže uspokojiť všetkých, ktorí by sa chceli na workshopoch či dielňach zúčastniť. „Veľmi nás to teší, je to taký ojedinelý projekt, kde sa môžu deti i dospelí z takýchto skupín zúčastniť na umeleckej tvorbe,“ skonštatovala Ondrušeková.

Integrácia umením bude v Poprade pokračovať do 29. októbra, okrem iného sú pripravené keramikársky workshop, kováčske práce a výroba šperkov, tvorivé dielne či premietanie dokumentárnych filmov o umelcoch z rôzneho sociálneho prostredia.

Záverečný program projektu je naplánovaný na budúci týždeň na 24. októbra, keď budeme premietať dokument o karikaturistovi Andrejovi Mišánekovi. Pripravená je aj módna šou, benefičná aukcia vyrobených predmetov z projektu a jednotlivé práce u nás v galérii aj vystavíme. Hudobným hosťom večera bude skupina Kesaj Tchave pod vedením Ivana Akimova,“ uzatvára Ondrušeková.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie