Oprava mosta na Francisciho ulici potrvá štyri mesiace: Čakajú nás obmedzenia

Od stredy 16. mája sa začne s opravou cestného mosta na Francisciho ulici v Poprade. Most je dlhodobo v havarijnom stave a bolo nutné pristúpiť k jeho rekonštrukcii.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Oprava mosta na Francisciho ulici potrvá štyri mesiace: Čakajú nás obmedzenia
Zdroj: Mesto Poprad

Most v havarijnom stave

Obyvatelia i návštevníci sa však musia počas štyroch mesiacov prác pripraviť na dopravné obmedzenia na komunikácii, ktorá prepája centrum mesta so sídliskom Juh a tiež výpadovkou na Levoču. Zároveň je to prístupová cesta k základnej škole i ďalším prevádzkam.

Doprava bude na tomto moste v obmedzenom režime, keď sa začnú letné prázdniny, bude táto cesta úplne uzavretá. Radnica žiada obyvateľov i návštevníkov o zhovievavosť, most je nutné opraviť predovšetkým z dôvodu bezpečnosti.

Na moste bola narušená nosná konštrukcia, opadáva z neho mostovka, zateká doň a prebieha tam korózia. Tento most bol už v minulosti vylúčený z nákladnej dopravy. Po rekonštrukcii sa jeho nosnosť zvýši na 40 ton, šírka komunikácie ostane na moste zachovaná a zároveň tam plánujú postaviť aj lávku pre peších a cyklistov.

Postupná uzávera

Práce na obnove mosta by mali byť ukončené v polovici septembra. „Pre túto investíciu bolo v Mestskom zastupiteľstva vyčlenených 300 000 eur, napokon sa podarilo vysúťažiť realizáciu za necelých 196 000 eur,“ doplnil druhý viceprimátor Popradu Anton Andráš. V tejto sume nie je zarátaná lávka pre peších, tú budú riešiť dodatočne. Zhotoviteľom stavby a víťazom verejnej obchodnej súťaže je spoločnosť Slov-Via s.r.o. Doprava bude na Francisciho ulici spočiatku obmedzená semaformi, púšťaná striedavo v jednom pruhu, následne most úplne uzavrú. Chodcov i autá, ktoré zásobujú obchody na Zdravotníckej ulici, bude pod mostom počas prác chrániť debnenie s podperami.

„Pri prácach budú musieť stavbári pracovať veľmi opatrne, keďže na rímse mosta je uložené plynové potrubie aj kabeláž,“ upozornil Andráš.

Samospráva v súčasnosti pracuje aj na obnove ďalšieho mostného objektu, konkrétne na Alžbetinej ulici. Poslanci už schválili projektovú dokumentáciu, z ktorej vzíde okrem iného aj statický posudok. Na jeho základe bude jasné, koľko prostriedkov si vyžiada následná rekonštrukcia mos­ta.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Odporúčame