Oslavy potrvajú viac dní: V Levoči sa MDD zmení rovno na Týždeň detí
Na Slovensku sa MDD oslavuje od polovice 20. storočia. Myšlienka sviatku vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve.
Oslavy Medzinárodného dňa detí (MDD) potrvajú v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči celý týždeň.
Od stredy až do 7. júna sa tam budú deti vzdelávať a zároveň spoznávať svet nepočujúcich a nevidiacich.
Vedúca múzea Štefánia Petreková uviedla, že návštevníkov čaká zaujímavé „stretnutie s inakosťou“, ale aj množstvo zábavy.
Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:
„Tak ako hravosť, zábava a nové poznatky patria k detstvu, tak k tomuto múzeu patrí interaktivita, vzdelávanie a originálne zážitky. Našim cieľom je tento týždeň ukázať, aké možnosti vzdelávania majú hluchoslepí žiaci. Je to možnosť, ako lepšie pochopiť ich svet, ktorý vnímajú bez zraku a sluchu. Zároveň je to pre deti príležitosť stať sa vnímavejšími a osvojiť si základné komunikačné zručnosti hluchoslepých,“ ozrejmila Petreková.
Týždeň detí
Už druhý rok oslávia deň detí spolu s predškolákmi a žiakmi prvých ročníkov všetkých základných škôl v meste Levoča, vrátane špeciálnych.
„Náš zážitkovo-vzdelávací program o hluchoslepom dievčatku Helen a ďalšie zaujímavé aktivity tentoraz prilákali skutočne veľa škôl. Z MDD sa tak u nás razom stane rovno Týždeň detí v zážitkovom múzeu,“ dodáva vedúca.
Viac správ z Popradu a okolia:
Múzeum počas celého roka navštevujú nielen školské skupiny, ale aj rodiny s deťmi, často aj mladšími ako šesť rokov. Lektorované prehliadky sa podľa Petrekovej vždy prispôsobia návštevníkovi.
Od polovice 20. storočia
„Svet vzdelávania zdravotne postihnutých, ale aj ten bežný, môžu u nás spoznávať cez historické exponáty, repliky, nadrozmerné modely ľudského ucha a oka a ďalšie interaktívne prvky,“ objasnila.
Na Slovensku sa MDD oslavuje od polovice 20. storočia. Myšlienka sviatku vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve, v súčasnosti ho oslavujú krajiny v rôzne dni. Je charakterizovaný ako deň svetového bratstva a porozumenia medzi deťmi.
„A o porozumení hovorí aj každá z aktivít nášho múzea, o porozumení nášho sveta, ale aj sveta tých, ktorí ho vnímajú cez určitý hendikep, no možno o to intenzívnejšie,“ upozornila Petreková s tým, že bližšie informácie o programovej ponuke či otváracích hodinách nájdu záujemcovia na webovej stránke múzea a na sociálnych sieťach.
ilustračné foto