Rôzne Správy

Padlo rozhodnutie o tohtoročnej mariánskej púti: Takto to vysvetlil spišský biskup

Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Pre pandémiu však bolo konanie tohtoročnej púte otázne.

Ilustračný obrázok k článku Padlo rozhodnutie o tohtoročnej mariánskej púti: Takto to vysvetlil spišský biskup
Zdroj: TASR

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, tento rok nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Štefan Sečka. Informovala o tom Konferencia biskupov Slovenska.

List všetkým biskupom Slovenska

„Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s pandémiou ochorenia COVID-19 chceme byť opatrní, a preto sme sa rozhodli, že najväčšiu slovenskú púť v tomto roku neusporiadame. K takémuto rozhodnutiu nás viedla v prvom rade zodpovednosť za zdravie ľudí,“ uviedol Sečka. O zrušení púte už informoval aj pozvaného hlavného celebranta a kazateľa, ktorým bol arcibiskup metropolita v Lubline Stanislaw Budzik. „Pán arcibiskup Budzik takéto opatrenie prijal s veľkým pochopením,“ uviedol Sečka. O rozhodnutí už prostredníctvom listu informoval aj všetkých biskupov Slovenska.

Prenos z Mariánskej hory

Aj napriek tomu, že oficiálna púť na Mariánsku horu nebude, 2. júla plánuje diecéza televízny prenos svätej omše z Mariánskej hory.

„Taktiež bude možnosť, aby jednotlivé farnosti či skupiny individuálne putovali na Mariánsku horu, samozrejme, pri zachovaní všetkých nariadení a pravidiel, ktoré budú v tom čase platné,“ poznamenal Sečka.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do 13. storočia. Pred tromi rokmi si na mieste pripomenuli 770. výročie pútí na Mariánsku horu. V roku 1995 na ňu zavítal aj svätý Ján Pavol II. Každoročne príde na hlavnú odpustovú púť, ktorá trvá týždeň, okolo pol milióna mariánskych pútnikov.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie