Piaty zápas zvládli lepšie Košice. Popradu nepomohla ani záverečná power-play

Hokejisti úradujúceho slovenského vicemajstra HC Košice triumfovali v piatom štvrťfinálovom stretnutí play off Tipsport extraligy na domácom ľade nad HK Poprad 3:2. V sérii hranej na štyri víťazstvá vyhrávajú rovnako 3:2.

Ilustračný obrázok k článku Piaty zápas zvládli lepšie Košice. Popradu nepomohla ani záverečná power-play

Už v úvodnej minúte preveril pozornosť popradského gólmana Jenčík, ale boli to hostia, ktorí v 4. minúte otvorili skóre duelu. Odrazený puk sa dostal k voľnému Samuelovi Takáčovi a ten nemal problém zakončiť do odkrytej časti košickej bránky – 0:1. O minútu neskôr sa dostal do dobrej šance Hvila, Hylák si dal pozor. V ďalšom priebehu prevzali iniciatívu na svoje hokejky „oceliari“, ani v dvoch po sebe idúcich presilových hrách však nedokázali vyrovnať. Podarilo sa to až v 15. minúte Jokeľovi, ktorému ideálne naservíroval puk Slovák a mladý útočník vymietol ľavý horný roh Sidorovej bránky – 1:1. V 16. minúte mohol nakloniť misky váh na domácu stranu Novák, Sidor si s jeho tvrdou strelou dokázal poradiť. Na začiatku 18. minúty košický obranca Deyl neustrážil Vandasa, ten sa spoza bránky natlačil až pred Hyláka a bekhendom pridal druhý gól hostí – 1:2.

Hostia z Popradu od začiatku druhej dvadsaťminútovky umne bránili a vyrážali do protiútokov. Domáci hokejisti sa snažili o kombinačnú hru, ale ich súper im úspešne narúšal rozohrávku predovšetkým v strednom pásme. Šance sa na obidvoch stranách rodili veľmi ťažko, v 28. minúte mohol zvýšiť náskok hostí Buc, ale Hylák podržal svoj tím. O tri minúty neskôr zahrmelo na opačnej strane, keď Štrbák takmer od modrej čiary prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste a využil početnú výhodu o jedného hráča – 2:2. Vzápätí „kamzíci“ zatlačili svojho súpera v jeho obrannom pásme, ale nič z toho nevyťažili. V 34. minúte sa ocitol v dobrej streleckej príležitosti Pašek, Sidor dobre zareagoval a puk skryl v lapačke. Košičanov mohol po prvý raz v stretnutí poslať do vedenia v 39. minúte Haščák, s jeho únikom po pravej strane si Sidor poradil.

Popradčania vstúpili do tretieho dejstva aktívne, z ofenzívne tlaku nič nevyťažili. V 44. minúte sa dostal do úniku domáci Gmitter, ale Sidor lapačkou zlikvidoval jeho strelu do ľavého horného rohu. O minútu neskôr bol blízko ku gólu Novotný, trafil iba dobre postaveného popradského brankára. Po ňom mohol skórovať i Pašek, ale po ideálnej prihrávke netrafil priestor hosťujúcej bránky. V 48. minúte sa v podobnej príležitosti ocitol na opačnej strane Smotrila, zakončoval rovnakým spôsobom. V 52. minúte sa dostali do zakončenia Vaic i Stals, Hylák dobre zasiahol. O minúte neskôr preveril Sidorovu lapačku Pašek, stav sa nezmenil. V 56. minúte už nestačil na dorážku Novotného, ktorý poslal Košice po prvý raz do vedenia – 3:2. V závere zápasu Popradčania odvolali brankára, no gól už nestrelili.

HC Košice – HK Poprad 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
Góly: 15. Jokeľ (Slovák), 32. Štrbák (Cebák), 56. Novotný (Jokeľ, Cebák) – 4. S. Takáč (Vaic, Stanfield), 18. Vandas (Hvila, Suchý). Rozhodovali: Jonák, D. Konc – Gajan, M. Korba, vylúčení: 0:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5135 divákov

HC Košice: Hylák – Cebák, Štrbák, Deyl, Šeda, Novák, Macejko, M. Takáč – Novotný, Slovák, Jokeľ – Haščák, Pašek, Jenčík – Svitana, Marcinko, Spilar – Gmitter, Hričina, Boltun
HK Poprad: Sidor – Devečka, Fabian, Šterbák, Suchý, Kovačevič, D. Brejčák, Kurali, Jáchym – Smotrila, Stals, Vaic – Vandas, Balán, Hvila – Buc, Klouda, Jabrocký – Paločko, Stanfield, S. Takáč