Kultúra

Pietna spomienka pod Ostrvou po ročnej pauze: Pribudne aj tabuľka prvej známe obete Tatier

Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách budú príbuzní, priatelia a známi v sobotu (23.10.) spomínať na obete hôr.

Ilustračný obrázok k článku Pietna spomienka pod Ostrvou po ročnej pauze: Pribudne aj tabuľka prvej známe obete Tatier
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Vlani sa v limbovom háji pri Popradskom plese spomínalo len individuálne z dôvodu protipandemických opatrení. Informovala o tom koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová.

Mená obetí

Tento rok bude mať pietna spomienka zvyčajnú podobu. Jej účastníci sa zídu o 10.00 hod pri Horskom hoteli Popradské pleso, odkiaľ sa sprievod presunie na symbolický cintorín. Zvon v kaplnke pod Ostrvou sa rozozvučí o 11.00 hod. Prečítaním mien obetí Tatier, ktoré v štatistikách horských záchranárov na slovenskej i poľskej strane pribudli od poslednej pietnej spomienky, vzdajú hold všetkým, ktorí v horách prišli o to najcennejšie – vlastný život. Pietny akt, tak ako obvykle, uzavrie svätá omša,“ priblížila Petránová.

Spomienku organizujú Štátne lesy TANAP-u, ktoré sú zároveň aj správcom symbolického cintorína, v spolupráci s Tatranskou horskou službou – dobrovoľným zborom. V limbovom háji pod Ostrvou sa momentálne nachádza 398 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 535 mien obetí hôr. Za ostatný rok pribudlo sedem tabuliek s ôsmimi menami obetí Tatier.

Hľadal poklad

Medzi nimi je aj Adam Kaltstein, richtár a cirkevný inšpektor v Spišskej Belej, ktorý sa do dejín zapísal ako prvá známa obeť Tatier. Zahynul v roku 1653 pri páde z Bujačieho vrchu. Vraj sa tak stalo pri hľadaní pokladov. Spolu s jeho tabuľkou pribudla aj tabuľka s menami dvoch českých potápačov, ktorí ešte v roku 1965 zahynuli vo Veľkom Hincovom plese. Po tejto tragédii vydala vtedajšia Správa TANAP-u zákaz potápania v tatranských plesách s výnimkou oficiálnych výskumných a pracovných úloh,“ povedala Petránová.

Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii kuratória symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u. Štátne lesy TANAP-u ako správca cintorína sa starajú aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Pripomeňte si atmosféru z predošlých ročníkov v galérii.

Symbolický cintorín pod Ostrvou má už 75 rokov
20
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM