Monika Gécziová Samospráva

Plány s liečebným ústavom v Kvetnici? Mesto dostalo ponuku na jeho odkúpenie

Po tom, ako liečebný ústav v Kvetnici prešiel v roku 2009 po výberovom konaní na neziskovú organizáciu v Prešove, dostalo teraz mesto Poprad ponuku na jeho odkúpenie. Cena je stanovená na 950 tisíc eur.

Ilustračný obrázok k článku Plány s liečebným ústavom v Kvetnici? Mesto dostalo ponuku na jeho odkúpenie
Zdroj: Mesto Poprad

Ústav tuberkulózy a respiračných chorôb Kvetnica zrušilo v roku 2005 Ministerstvo zdravotníctva SR bez likvidácie. Majetok ústavu prešiel na Ústav tuberkulózy a respiračných chorôb Poprad-Kvetnica. Ústav, už ako Špecializovaná nemocnica respiračných chorôb Poprad-Kvetnica, previedol majetok v likvidácii na základe zverejneného ponukového konania na výber štátnej inštitúcie alebo neziskovej organizácie poskytujúcej všeobecné prospešné služby, na neziskovú organizáciu Odborný liečebný a sociálny ústav v Prešove. V roku 2015 Pamiatkový úrad SR vyhlásil ústav spolu s areálom za národnú kultúrnu pamiatku.

Odborný liečebný a sociálny ústav v Prešove ponúkol Mestu Poprad možnosť nadobudnúť budovu s priľahlými pozemkami za cenu 950 tisíc eur.

„Mesto Poprad požiada Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo financií SR o stanoviská k ďalšiemu postupu, najmä k otázkam, či bude musieť zachovať účel, či bude môcť poskytovať napríklad len sociálne služby a ďalšie otázky ohľadne prevodu majetku neziskovej organizácie,“ uviedla Iveta Borňáková, vedúca odboru správy majetku s tým, že v prípade kladných stanovísk je primátor Popradu Anton Danko poverený rokovať s Odborným liečebným a sociálnym ústavom v Prešove o odpredaji.

Podľa slov primátora by však táto kúpa bola pre mesto veľké „sústo“. „Boli sme sa tam viacerí pozrieť, dôkladne sme celú budovu prešli a máme informácie, v akom je stave. Zvnútra je to poctivá stavba, ktorá síce bude mať sto rokov, ale je v dobrom stave. Nám ide o pozemok a v budúcnosti by sme možno zvážili využiť budovu na zariadenie sociálnych služieb. Určite by sme tam neprevádzkovali nemocnicu alebo ústav,“ ozrejmil Danko.

Ide o funkcionalistickú budovu, ktorá bola postavená v 30. rokoch 20. storočia. Bývalý liečebný ústav už viac ako desať rokov nie je v prevádzke. „Je pravda, že tam zatekajú strechy, ale stavebne je v dobrom stave. Ak by sme však túto budovu chceli rekonštruovať a prípadne aj rozčleniť na viacero častí, vyžiadalo by si to minimálne päť až šesť miliónov eur,“ myslí si poslanec Milan Baran.

Za zaujímavý považuje návrh viacero poslancov, najmä z dôvodu rekreačno-oddychového využitia tejto mestskej časti. „Tých otázok je tu veľmi veľa, ja by som to však nezavrhoval, hoci by to znamenalo veľmi veľkú investíciu, ktorá by zaťažila rozpočet. Nevzdával by som sa tohto zámeru,“ uviedol viceprimátor Štefan Pčola. Dodal, že spolu s areálom nemocnice by mesto získalo aj 55 tisíc štvorcových metrov pozemkov, ktoré sú časťou kvetnického parku. „Som za to, aby sa zachoval oddychovo-relaxačný ráz tohto územia s akcentom na zdravotné a sociálne služby,“ dodala poslankyňa Helena Mezenská.  

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM