Rôzne

Pod Tatrami sa rozhodli zatočiť s chuťami medveďov: Majú tam voči nim odolné kontajnery

V obci Štrba pribudli špeciálne kontajnerové stojiská odolné voči medveďom.

Ilustračný obrázok k článku Pod Tatrami sa rozhodli zatočiť s chuťami medveďov: Majú tam voči nim odolné kontajnery
Zdroj: Obec Štrba

Štefánia Srebalová z tamojšieho obecného úradu na webovej stránke obce informovala, že inštaláciu na základe súhlasu samosprávy zabezpečila Správa Tatranského národného parku (TANAP).

„Na sídlisku Lieskovec v Tatranskej Štrbe sa postavilo 15 kontajnerových stojísk pri bytových domoch. Každý byt dostal jeden čip, takže vieme, kto ho nezavrie, a tak bude separovaný zber adresný a kontrolovateľný,“ uviedla Srebalová.

Majú solárny panel

Dva prístrešky postavili aj na Školskej ulici a pri cintoríne.

Zatvárenie a otváranie stojísk je elektronické a zároveň aj manuálne. Všetky disponujú solárnym panelom, ktorý zabezpečuje osvetlenie objektu a otváranie dverí na čip.

Správa TANAP-u zároveň pri realizácii aktivít súvisiacich s prevenciou výskytu medveďa hnedého v intraviláne zabezpečila aj 31 kusov 1110-litrových samostatne stojacich kontajnerov.

Tie sú umiestnené hlavne pri bytových domoch a na verejných priestranstvách v Štrbe, v obecnej časti Tatranská Štrba, ako aj v chatovej oblasti nad železnicou a pri bytových domoch, kde sa nepostavili kontajnerové stojiská.

Povinnosť obce

Inštalácia stojísk a zabezpečenie kontajnerov sú súčasťou projektu „Prevencia výskytu medveďa hnedého v blízkosti ľudí a ľudských obydlí“, ktorý je financovaný z operačného programu Kvalita životného prostredia.

Jeho súčasťou je aj následná manipulácia s kontajnermi uloženými v kontajnerovom stojisku.

„Z dôvodu zaradenia katastrálneho územia našej obce do zoznamu obcí s povinnosťou zabezpečiť odpad pred prístupom medveďa hnedého v zmysle zákona o odpadoch sú držitelia odpadu povinní zaistiť ho pred prístupom medveďa hnedého. Obec je povinná zabezpečiť zberné nádoby na komunálny odpad proti vniknutiu medveďa hnedého pri bytových domoch a na verejných priestranstvách,“ uzavrela Srebalová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM