Martin Sýkora Krimi

Pojednávanie odročené: Primátor Švagerko pred súdom, necíti sa byť vinný

Primátor Popradu Jozef Švagerko sa v utorok (16.10.) popoludní postavil pred súd kvôli obžalobe z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Ilustračný obrázok k článku Pojednávanie odročené: Primátor Švagerko pred súdom, necíti sa byť vinný
Zdroj: TASR

Primátor Popradu Jozef Švagerko sa v utorok popoludní postavil pred súd kvôli obžalobe z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Ešte v auguste minulého roka ho totiž pri cintoríne v mestskej časti Veľká zastavila policajná hliadka a pri dychovej skúške mu policajti namerali viac ako jedno promile.

Švagerkov príbeh

V utorok Švagerko na okresnom súde vypovedal prvýkrát a vyhlásil, že sa necíti byť vinný. Okrem toho povedal, že v deň, keď ho hliadka zastavila, alkohol nepožil a vracal sa domov po trojdňovej pracovnej ceste v Poľsku. Dodal, že deň pred návratom na Slovensko bol na spoločenskej akcii, kde si vypil a dlhšie posedel.

„Okolo 15.30 h sme boli už na území Slovenska, kde mi zazvonil telefón a sekretárka ma požiadala, aby som sa zastavil v práci a podpísal nejakú zmluvu. Okolo 16. hodiny sme prišli na mestský úrad a šofér ma požiadal, či môže odísť domov. Ja som vybavil, čo som potreboval, a necítil som sa malátne ani pod vplyvom alkoholu, tak som vyhodnotil situáciu a sadol som do svojho súkromného auta a šiel domov. Cestou som sa zastavil na cintoríne, kde ma zastavila policajná hliadka,“ uviedol Švagerko vo výpovedi.

Dodal, že alkohol už po polnoci nepil. Na otázku obhajcu, ako si vysvetľuje fakt, že ešte aj po takom čase pri dychovej skúške nafúkal, reagoval, že v ten deň menej jedol aj spal. Pomalšie odbúravanie alkoholu pripísal aj cukrovke, na ktorú sa niekoľko rokov lieči.

Zdroj: TASR

Chýbal znalec

Na utorkovom pojednávaní mal byť vypočutý aj znalec, podľa ktorého Švagerkova dychová skúška dosiahla hodnotu v rozmedzí od 0,95 až do 1,38 promile. Ten sa však na súd pre kolíziu termínov nedostavil. Obhajoba má však k dispozícii iný posudok, v ktorom je uvedené, že popradský primátor nafúkal presne 0,95 promile a nejde tak o trestný čin, ale priestupok. Vzhľadom na tento rozpor žiadala obhajoba predvolať oboch znalcov na vzájomnú konfrontáciu, prípadne vykonať ďalšie znalecké dokazovanie ústavom. Sudca následne pojednávanie odročil na 8. novembra.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM