Pokračujú v obnove historickej pamiatky: Zvonica dostane novú fasádu

Mesto Spišská Belá pokračuje aj v tomto roku v rekonštrukcii tamojšej renesančnej zvonice, ktorá patrí medzi jednu z najvyšších na Slovensku.

Peter Handzuš
Ilustračný obrázok k článku Pokračujú v obnove historickej pamiatky: Zvonica dostane novú fasádu
Foto: Martin Sýkora

„V roku 2016 sme začali postupnú kompletnú obnovu zvonice v centre mesta, kedy sme z Ministerstva kultúry (MK) SR získali dotáciu vo výške 15 000 eur. K tejto sume z vlastného rozpočtu pridali viac ako 6000 eur a kompletne sa tak opravila strecha zvonice,“ priblížil začiatky prác primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Na tejto historickej pamiatke bolo potrebné kompletne opraviť aj fasádu, k čomu mesto pristúpilo už v minulom roku aj vďaka poskytnutej dotácie z MK SR vo výške 29 000 eur. Radnica pridala ďalších takmer 5000 eur a v tomto roku na pokračovanie obnovy pripravila ďalší projekt pod názvom Obnova renesančnej zvonice v Spišskej Belej – 3. etapa. „Opäť sme požiadali o dotáciu z MK SR vo výške 25 000 eur v rámci programu Obnov si svoj dom. Boli sme úspešní a na základe rozhodnutia rezortu kultúry sme získali 20 000 eur,“ dodal Bieľak s tým, že povinné minimálne spolufinancovanie projektu z rozpočtu mesta je vo výške necelých 3000 eur. Samospráva však predpokladá vyššiu spoluúčasť vzhľadom na to, že nezískala plnú sumu zo žiadosti o dotáciu.

Z uvedených financií sa tento rok kompletne dokončí oprava celej fasády. Stavebné práce v rámci tretej etapy sa začali koncom mája a podľa primátora potrvajú približne do konca júla. „V podstate, keď sa toto skončí, tak zvonica bude z vonkajšej strany kompletne opravená. Čo sa týka vnútra, tam možno do budúcna zvážime nejakú rekonštrukciu, ale zatiaľ tento objekt nie je prístupný verejnosti, takže to nie je potrebné. Možno by bolo zaujímavé časom zvonicu otvoriť aj pre verejnosť s nejakým sprievodným výkladom a potom zvážime rekonštrukciu vnútorných omietok, ktoré sú tiež veľmi vzácne,“ doplnil Bieľak.

Renesančná zvonica v Spišskej Belej patrí k jednej z najvyšších zvoníc na Slovensku, bola postavená pravdepodobne v rokoch 1589–1590. Za národnú kultúrnu pamiatku ju vyhlásili v roku 1963. Je súčasťou námestia v Spišskej Belej, na ktorého revitalizáciu vyhlásilo mesto ideovú architektonickú súťaž. Tá bude vyhodnotená koncom júna. „Jej cieľom je získať návrhy na najvhodnejšie riešenie a využitie verejného mestského priestranstva s dlhodobou víziou do budúcna aj na obdobie 50 rokov,“ povedal primátor.

Zdroj: TASR