Poliaci spoznávajú krásy Slovenského raja a podtatranského regiónu!

V galérii Slovenského diplomatického inštitútu vo Varšave sa 26. októbra 2018 uskutočnila vernisáž výstavy fotografií pod názvom Spišská Nová Ves - brána do Slovenského raja.

Martin Sýkora

Výstavu otvoril slovenský diplomat Adrián Kromka, ktorý je riaditeľom tohto inštitútu. Na vernisáži sa zúčastnil aj šéfredaktor poľského turistického časopisu Wasze Podróże Adam Gąsior, pričom tento časopis je predávaný v celom Poľsku a taktiež správca poľskej web stránky Wasza Słowacja, ktorá je zameraná na propagovanie Slovenska v Poľsku a Poliakom približuje slovenské mestá a regióny, hrady a zámky, vodné parky, lyžiarske strediská atď.

Výstavu, ktorá pozostáva z 31 fotografii spoločne so sprievodným textom v poľskom a anglickom jazyku, pripravil Slovenský inštitút vo Varšave v spolupráci s mestom Spišská Nová Ves. Obsahom výstavy je prezentácia kultúrnych, historických a turistických pozoruhodností mesta Spišská Nová Ves a podtatranského regiónu a zobrazenie výnimočnosti Národného parku Slovenský raj. „Tento park ponúka okolo 300 km turistických chodníkov, často vybavených rebríkmi, reťazami a mostami. Nachádza sa tu okolo 350 jaskýň, z ktorých verejnosti prístupná je len Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je od roku 2000 lokalitou svetového dedičstva UNESCO,“ uviedol Adrián Kromka. Súčasťou je aj prezentácia Spišského hradu a historického mesta Levoča. Samotná výstava je zároveň pozvánkou navštíviť a objavovať Slovensko a tento náš krásny podtatranský región. „Na základe dohody bude Slovenský inštitút vo Varšave v nasledujúcom období prezentovať túto výstavu aj v ďalších poľských mestách, najbližšie nasleduje mesto Bielsko-Biala, kde bude vernisáž výstavy už 12. novembra a bude spojená aj s besedou so slovenským spisovateľom Jánom Púčekom,“ dodal uviedol diplomat Adrián Kromka.

Zdroj: poprad.dnes24.sk